Je li bolje biti siromah u gradu ili bogataš na selu: Plata 600 evra, u Srbiji niko neće to da radi! (FOTO)

  • 12

U Vojvodini praktično niko ne želi da se prihvati čobanskog posla, a oni koji se odluče na to insistiraju da se ne priča o tome "kako se ne bi brukali pred svetom", pa tako i dva čobanina u selu Pavlovci, u sremskoj opštini Ruma, čuvanje 56 krava naplaćuju od meštana mesečno po 56.000 dinara (oko 460 evra), ali ne žele da to bilo ko zna.

Stide se što su čobani, a plata im je 56.000 dinara!

Branislav Gulan, član Odbora za selo Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU), ovako to objašnjava:

- To je ponizno zanimanje, kao što je nekada seljak bilo ponižavajuće ime. Biti čobanin znači boravak na selu, druženje više sa životinjama nego s ljudima, a niko ne želi da se vrati na selo, bez obzira na to što bi zarađivao prilično dobru platu. Mi smo, naime, izgubili bitku za selo, ali i dalje vodimo bitku da spasemo varošicu, kao i da na selima ostanu mladi koji se sada tamo nalaze.

- Filozofija koja je važila proteklih 50 godina je da je bolje biti siromašni portir u gradu nego bogati seljak izgleda i dalje važi. U gradu trenutno nema šta da se radi, a na selu nema ko da radi - rekao je Branislav Gulan, član Odbora za selo Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU),

Prema evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, u Srbiji je krajem juna ove godine registrovano 659.698 nezaposlenih. Od tog broja, jedna trećina su mladi, a više od polovine je bez osnovne ili sa osnovnom školom i zanatom.

VAŽNO PITANJE ZA ČITAOCE, ODGOVORE OSTAVITE U KOMENTARIMA

Da li je bolje biti siromah u gradu ili bogataš na selu? Odgovore ostavite u komentarima. Je li vreme da menjamo ukorenjeno mišljenje? Ima li mesta za celu Srbiju da se sjati u Beograd ili je vreme da pravimo zdravu sredinu i u drugim krajevima?

Jeste li obišli Srbiju pre nego što ste otišli da gledate evropske gradove? 

Daljinac baner

(Telegraf.rs/alo.rs)

Video: Sa čamca nasred Drine zaprosio devojku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA