Banke najavile poskupljenje usluga: Skače mesečno održavanje računa, a cena zavisi i od "paketa"
Kada je Ljubodrag Savić, profesor na beogradskom Ekonomskom fakultetu, otišao u banku da otvori tekući račun, bankarska službenica ga je obavestila da je cena mesečnog održavanja računa tolika i tolika.
Bankama milijardu dinara mesečno za održavanje računa
- A kako vi to održavate račun za te pare. Da li svakih sedam dana vadite fasciklu iz fioke i brišete sa nje prašinu - upitao je profesor službenicu, a ispričao za "Politiku" u razgovoru na temu bankarskih naknada.
U bankama, kao što je poznato, svaka usluga se plaća, a banke najviše zarađuju na onim proizvodima koje građani moraju, po slovu propisa, da imaju, a to su tekući računi.
Portal "Kamatica" navodi da održavanje tekućeg računa košta i do 610 dinara mesečno.
- Pojedine banke su visoke naknade za vođenje računa opravdale besplatnim deviznim računima, ali i osiguranjem od zloupotrebe oduzete kartice, troškova blokiranja i zamene kartice i nezakonitog korišćenja mobilnog telefona od strane trećih lica. Bankari će svakako uz tekući račun svojim klijentima ponuditi i određene platne kartice, ponekad one imaju određene benefite poput kupovine na rate bez kamate, uslovljavaju klijente da otvore određeni tekući račun, ali za većinu ćete morati da izdvajate novac na mesečnom nivou na ime članarine. Koliko ovi benefiti koriste, a koliko nas u stvari koštaju, najbolje svedoči činjenica da je broj korisnika dozvoljenog minusa veliki, iako je ovo najskuplji vid zaduživanja, ali je jedan od osnovnih vidova kreditiranja vezan za tekući račun.
- Nije poznata ni činjenica da banke uz pojedine gotovinske kredite sa nižim kamatnim stopama vezuju obavezno otvaranje određenog tipa tekućeg računa. Visina naknade, koju klijenti plaćaju, u velikoj meri nije direktno vezana sa benefitima koje taj tekući račun sa sobom nosi, ali je za većinu korisnika banke prihvatljivije plaćanje i većih mesečnih troškova od promene banke, a to je jedna od karata na koje banke igraju - navode u "Kamatici".
U Srbiji ima čak 7,4 miliona tekućih računa, a njih je otvorilo 4,9 miliona građana, što znači da neki građani imaju po dva i više računa.
(Telegraf.rs)
Video: Snežna vejavica u Pančevu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.