Radmilo sa sobom uvek nosi šrafciger, jer drugačije ne može da uđe u prevoz: Kada vozači ne spuste rampu, on izvadi alat (FOTO)
Putanje za slepe i slabovide koje vode direktno na ulicu, zvučni aparati na semaforima namenjeni njima, a koji ne rade, rampe u autobusu koje ne mogu da se spuste, veliki su problem za osobe sa invaliditetom u Beogradu. Iako su sposobni da se samostalno kreću glavnim gradom, to im nije omogućeno, a najviše zbog prevoza. Ne mogu da koriste vozila koja su opremljena za kolica, jer u nekima od njih nema alat za spuštanje rampe.
A, potreban alat jeste šrafciger koji skoro svako ima u svojoj kući. Zbog njega osobe sa invaliditetom otežano funkcionišu u glavnom gradu naše zemlje.
Osobe sa invaliditetom ne mogu da koriste svako prevozno sredstvo. Oni mogu da uđu samo u one autobuse, tramvaje, trole koji imaju rampe. A, takvim prevozom često ne mogu da se voze, jer u njemu nema šrafciger.
Radmilo Galić iz Doma za odrasla invalidna lica nalazi se u kolicima. Često koristi prevoz, a previše puta je čuo da ne može da uđe u autobus, jer vozač nema alat za spuštanje rampe. Tačnije nema šrafciger.
Iz ovog razloga nesvakidašnji momak je došao na ideju da sa sobom uvek nosi opremu.
- Autobus čekam na okretnici koja se nalazi u blizini Doma za odrasla invalidna lica. Kad treba da uđem u prevoz, pitam vozača da mi spusti rampu, a kad dobijem odgovor da ne može jer nema alat, ja mu dam svoj šrafciger.
Vozač onda uz pomoć mog šrafcigera spusti rampu i ja bez problema uđem u autobus - objasnio je za Telegraf.rs Radmilo Galić, osoba sa invaliditetom.
Iz JKP Gradsko saobraćajno preduzeće "Beograd" navode da ovakav problem nemaju novija vozila.
- U novim vozilima koja imaju ugrađenu mehaničku rampu, vozač spuštanje rampe vrši ručno i nije potreban nikakav poseban alat. Kod starijih vozila može doći do problema, ukoliko je ručka za spuštanje rampe korodirala ili na drugi način oštećena.
U tom slučaju vozač bez odgovarajućeg alata ne može da spusti rampu. U nekim slučajevima, može da se desi da vozač ne može uopšte da je spusti - objasnili su za Telegraf.rs iz ovog preduzeća.
OBAVEZE VOZAČA KAD U PREVOZ ULAZI OSOBA SA INVALIDITETOM
Radmilo Galić iz Doma za odrasla invalidna lica kaže da mu vozači uvek pomažu kad koristi prevoz.
- Vozač je obavezan da spusti rampu za ulazak u autobus osobi sa invaliditetom koja se nalazi u kolicima, pod uslovom da tim ne ugrožava bezbednost saobraćaja, život i zdravlje osobe sa invaliditetom ili drugih korisnika prevoza - ističu iz JKP Gradsko saobraćajno preduzeće "Beograd".
Vozač je takođe u obavezi da osobi sa invaliditetom koja se nalazi u kolicima pomogne da uđe u autobus pod uslovom da ne ugrožava bezbednost saobraćaja, život i zdravlje putnika i osobe kojoj pomaže.
Veliki broj osoba sa invaliditetom može samostalno da funkcioniše, ali za to nemaju dovoljno mogućnosti. Ne samo u Beogradu, već i u drugim delovima Srbije.
Društvo treba i mora da uradi sve što može da osobama sa invaliditetom omogući lakši i kvalitetniji život.
Za početak neka se osposobe rampe u prevozu...
VIDEO: Glaukom: Tihi kradljivac vida
(Ivana Vlajković/i.vlajkovic@telegraf.rs)
Video: Srpska lista objavila spot za predstojeće izbore na Kosovu i Metohiji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Djosa
Kad bi odrzavali Autobuse kako treba, ne.i imsli taj problem da spuste rampu.
Podelite komentar
Zlaja
Da li je to onda tehnički ispravno vozilo za prevoz putnika?
Podelite komentar