100 godina od stradanja ruske carske porodice: Vesić na liturgiji i litiji caru Nikolaju Drugom Romanovu (FOTO)
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić prisustvovao je danas liturgiji u ruskoj crkvi u Beogradu i litiji od crkve do spomenika poslednjem ruskom caru Nikolaju Drugom, čime je obeleženo 100 godina od stradanja carske porodice Romanov.
Pronađeni ostaci članova porodice Romanov: Veliko otkriće potvrdio Istražni komitet Rusije
Vesić je u izjavi novinarima kazao da srpski narod ima obavezu da se seća i čuva uspomenu na cara Nikolaja Drugog Romanova, jer je on pomogao da se evakuiše i oporavi srpska vojska nakon povlačenja kroz Albaniju u Prvom svetskom ratu, u koji je Rusija ušla zbog Srbije.
- Grad Beograd ima obavezu da na dostojan način obeleži ovaj dan, naročito zbog svega onoga što je porodica Romanov učinila za Srbiju. Rusija je u Prvi svetski rat ušla zbog Srbije, pokušavajući da spase Srbiju od napada Austrougarske. Ruski car Nikolaj je pomogao da naša vojska bude evakuisana i oporavljena i kasnije da se bori za Srbiju - kazao je Vesić.
Dodao je da je car Nikolaj bio veliki i iskreni prijatelj Srbije, te da je bio u veoma bliskim odnosima sa tada regentom, a posle kraljem Aleksandrom.
- Zaista, ako srpski narod ima obavezu prema nekom drugom vladaru, da ga se seća i čuva uspomenu na njega, onda je to car Nikolaj Drugi Romanov - istakao je Vesić i naveo da je Grad Beograd ponosan na to što je pre nekoliko godina podignut spomenik tom ruskom imperatoru.
- To je znak naše zahvalnosti i našeg sećanja prema porodici Romanov. Inače, i kralj Aleksandar je našao način da se oduži Rusiji i porodici Romanov za sve ono što su učinili za Srbiju. Beograd je, posle Pariza, primio između dva rata najviše ruskih emigranata - kazao je Vesić.
Prema nejgovim rečima, 1931. godine je prema popisu stanovništva, svaki šesti stanovnik Beograda bio Rus.
- Ruski emigranti su dali veliki doprinos razvoju Beograda, u kulturi, umetnosti, nauci... - kazao je Vesić.
Kako je naveo, šefovi većine katedri Univerziteta su bili ruski profesori, osnovali su prvu baletsku školu, kao i autoškolu u Beogradu, a većinu građevina između dva rata su radile ruske arhitekte.
- Neraskidiva je veza između ruskog i srpskog naroda i to je razlog što smo danas na dostojanstven način obeležili mučeničku smrt carske porodice - zaključio je Vesić.
(Telegraf. rs / Tanjug)
Video: Šapić: Raskid ugovora sa svakim ko ne ispunjava bezbednosne uslove
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Anna
Amin.. Dusama njihovim Daruj ,Gospode Mir i spokojstvo... Hvala im i vecnaja pamja.. U sve vekove vekova..
Podelite komentar
👤
Убиство царске породице планирано је пажљиво и то не само у Русији већ пре свега у Енглеској. Владимир Иљич (кодно име Лењин) управо је из Енглеске преко Немачке и Швајцарске блиндираним возом кренуо пут Москве где су га чекали издајник Керенски и његова клика. Иако је Цар Николај знао да крвницима треба само повод, храбро је стао у одбрану Србије и тиме свесно жртвовао свој и живот своје породице. Ритуално убиство које је започело стрељањем, а затим довршено масакрирањем и бруталним иживљавањем над телима царских мученика показало је сву мржњу према Романовима. И поред трагедије која их је задесила и изговора да је Цар и његова породица страдала због Србије, руске избеглице су ипак Србију виделе као своју нову домовину. Много нам је крви измешано. Зато се и усуђујем рећи да ми нисмо два братска народа, већ један. Једно срце и једна душа. Свети Романови, мученици Христови молите Бога за све нас.
Podelite komentar