100 godina od stradanja ruske carske porodice: Vesić na liturgiji i litiji caru Nikolaju Drugom Romanovu (FOTO)

  • 2

Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić prisustvovao je danas liturgiji u ruskoj crkvi u Beogradu i litiji od crkve do spomenika poslednjem ruskom caru Nikolaju Drugom, čime je obeleženo 100 godina od stradanja carske porodice Romanov.

Pronađeni ostaci članova porodice Romanov: Veliko otkriće potvrdio Istražni komitet Rusije

Vesić je u izjavi novinarima kazao da srpski narod ima obavezu da se seća i čuva uspomenu na cara Nikolaja Drugog Romanova, jer je on pomogao da se evakuiše i oporavi srpska vojska nakon povlačenja kroz Albaniju u Prvom svetskom ratu, u koji je Rusija ušla zbog Srbije.

- Grad Beograd ima obavezu da na dostojan način obeleži ovaj dan, naročito zbog svega onoga što je porodica Romanov učinila za Srbiju. Rusija je u Prvi svetski rat ušla zbog Srbije, pokušavajući da spase Srbiju od napada Austrougarske. Ruski car Nikolaj je pomogao da naša vojska bude evakuisana i oporavljena i kasnije da se bori za Srbiju - kazao je Vesić.

Foto: Beoinfo

Dodao je da je car Nikolaj bio veliki i iskreni prijatelj Srbije, te da je bio u veoma bliskim odnosima sa tada regentom, a posle kraljem Aleksandrom.

- Zaista, ako srpski narod ima obavezu prema nekom drugom vladaru, da ga se seća i čuva uspomenu na njega, onda je to car Nikolaj Drugi Romanov - istakao je Vesić i naveo da je Grad Beograd ponosan na to što je pre nekoliko godina podignut spomenik tom ruskom imperatoru.

Foto: Beoinfo

- To je znak naše zahvalnosti i našeg sećanja prema porodici Romanov. Inače, i kralj Aleksandar je našao način da se oduži Rusiji i porodici Romanov za sve ono što su učinili za Srbiju. Beograd je, posle Pariza, primio između dva rata najviše ruskih emigranata - kazao je Vesić.

Prema nejgovim rečima, 1931. godine je prema popisu stanovništva, svaki šesti stanovnik Beograda bio Rus.

Kod spomenika Nikolaju Drugom Foto: Beoinfo

- Ruski emigranti su dali veliki doprinos razvoju Beograda, u kulturi, umetnosti, nauci... - kazao je Vesić.

Kako je naveo, šefovi većine katedri Univerziteta su bili ruski profesori, osnovali su prvu baletsku školu, kao i autoškolu u Beogradu, a većinu građevina između dva rata su radile ruske arhitekte.

Litiju je predvodio patrijarh Irinej Foto: Beoinfo

- Neraskidiva je veza između ruskog i srpskog naroda i to je razlog što smo danas na dostojanstven način obeležili mučeničku smrt carske porodice - zaključio je Vesić.

(Telegraf. rs / Tanjug)

Video: Skup povodom osnivanja pokreta za narod i državu u Jagodini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Anna

    17. jul 2018 | 19:37

    Amin.. Dusama njihovim Daruj ,Gospode Mir i spokojstvo... Hvala im i vecnaja pamja.. U sve vekove vekova..

  • 👤

    17. jul 2018 | 20:42

    Убиство царске породице планирано је пажљиво и то не само у Русији већ пре свега у Енглеској. Владимир Иљич (кодно име Лењин) управо је из Енглеске преко Немачке и Швајцарске блиндираним возом кренуо пут Москве где су га чекали издајник Керенски и његова клика. Иако је Цар Николај знао да крвницима треба само повод, храбро је стао у одбрану Србије и тиме свесно жртвовао свој и живот своје породице. Ритуално убиство које је започело стрељањем, а затим довршено масакрирањем и бруталним иживљавањем над телима царских мученика показало је сву мржњу према Романовима. И поред трагедије која их је задесила и изговора да је Цар и његова породица страдала због Србије, руске избеглице су ипак Србију виделе као своју нову домовину. Много нам је крви измешано. Зато се и усуђујем рећи да ми нисмо два братска народа, већ један. Једно срце и једна душа. Свети Романови, мученици Христови молите Бога за све нас.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA