Majka nije smela bebu da ostavi samu u kolima! Centar za socijalni rad procenjuje roditelje zbog prijave o zanemarivanju deteta

 ≫ 
  • 11

Majka koja je juče na kratko ostavila bebu u kolima, baš u trenutku kad je nepropisno parkirano vozilo JP "Parking servis" odnelo zajedno sa šestomesečnim detetom koje je spavalo, nije smela to da uradi, ocena je Gradskog centra za socijalni rad Beograd.  

STRAHOTA: Beograđanka ostavila bebu samu usred mračne ulice u kolima, pauk odneo automobil sa detetom (FOTO)

Posle incidenta koji se desio pre dva dana u Ulici Visokog Stevana na Dorćolu, “Parking servis” je podneo krivičnu prijavu protiv majke Jelene Manojlović zbog zanemarivanja deteta.

Gradski centar za socijalni rad (GCSR) u Beogradu primio je prijavu i ona je prosleđena mesno nadležnom odeljenju na Voždovcu.

U saopštenju GCSR, navodi se, da prema Porodičnom zakonu, član 69, “roditelji ne smeju ostavljati bez nadzora dete do predškolskog uzrasta”.

- U skladu sa navodima prijave stručni radnici će sprovesti postupak i proceniti kapacitete roditelja, motivaciju, psihološke i vaspitne uslove za vršenje roditeljskog prava kao i u kojim okolnostima i zbog čega je dete ostavljeno bez nadzora odraslih lica.

U skladu sa tim procenama preduzeće se dalje mere iz nadležnosti organa starateljstva i porodično pravne zaštite deteta - navodi se u saopštenju.

Foto-ilustracija: Profimedia/Alamy

Procedura Centra za socijalni rad trajaće neko vreme, dok se ne utvrdi da li je u ovom slučaju zaista u pitanju zanemarivanje deteta.

- Ukoliko Centar za socijalni rad primi prijavu za zanemarivanje dece obaveza je stručnih radnika da preduzmu mere iz svoje nadležnosti. Pri prijemu same prijave određuju se prioriteti postupanja što se čini na osnovu sadržaja same prijave. Postupanje centra može biti realizovano kao neodložna intervencija, kao hitan ili kao redovan postupak.

- Tokom rada sa porodicom procenjuju se potrebe, snage i rizici za svako dete u porodici i samim time planiraju dalje mere. To su mere iz domena socijalne i porodično-pravne zaštite.

Centar ima mogućnost da preduzme aktivnosti koje će umanjiti rizike kojima je dete izloženo, ukoliko nije utvrđeno postojanje ozbiljne opasnosti po život i zdravlje deteta, izricanjem jedne ili više mera korektivnog nadzora roditelja - navodi Centar za socijalni rad, a prenosi Blic.

Foto-ilustracija: www,pixabay.com

U takvim situacijama porodica se obavezuje koje radnje i postupke treba da preduzme kako bi unapredili svoje roditeljstvo i korigovali dotadašnje ponašanje, dodaju oni. Ako ni nakon korektivnog nadzora nema poboljšanja pokreće se sudski postupak za lišenje roditeljskog prava.

- Izmeštanje dece iz primarne porodice je mera za kojom Centar za socijalni rad poseže u situacijama kada je dete životno ugroženo, ili kada postoji razuman povod da se veruje da bi nepreduzimanjem ove mere dete bilo izloženo daljem ozbiljnom ugrožavanju. Zaštita dece je uvek na prvom mestu i uvek se procenjuje šta je najbolje za njih.

To su situacije kada roditelj zlostavlja dete, grubo zanemaruje, kada napusti dete, ne stara se o detetu, izrabljuje dete, podstiče dete na kriminal ili lošim navikama, kada dete navikava na alkohol - ističu u Gradskom centru za socijalni rad.

Daljinac

(Telegraf.rs)

Video: Brnabić: Snajperista se nalazi na krovu Skupštine RS po protokolu bezbednosti

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Veca

    23. novembar 2017 | 00:36

    Hoće li iko ikada proceniti sposobnosti zaposlenih u centrima za socijalni rad ... čast izuzetno retkim osobama .

  • Dexico

    22. novembar 2017 | 20:32

    I to dete ce Centar prodati...

  • Ruja

    22. novembar 2017 | 22:35

    Malo su preterali s svom glupostima ... Deca pripadaju roditeljima izuzev u retkim slucajevima

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA