Delije i Grobari se prepucavaju grafitima na domu Ive Andrica: Kuća jedinog srpskog nobelovca išarana navijačkim porukama (FOTO)
Kao da je rokovnik u koji se upisuju važni datumi, zid kuće najvećeg srpskog pisca i jedinog nobelovca, Ive Andrića, išaran je grafitima navijača Crvene zvezde i Partizana.
Mrzeo sam oca, voleo majku, ljubio jednu udatu ženu: Ispovest koju nikad nećete zaboraviti
Jedni druge prekrižuju, i bore se za mesto na kvadratnom metru na kom će napisati čiji klub i kad igra sledeću utakmicu. I to sve na kući nobelovca.
Andrić je u stanu na Andrićevom vencu živeo sa suprugom Milicom Babić od 1958. godine, a spomen-muzej na ovom mestu otvoren je 1976. godine.
Sačuvani su autentični raspored i izgled ulaznog hola, salona i Andrićeve radne sobe. U preostalom adaptiranom prostoru otvorena je stalna postavka, koja hronološki prati život i stvaralaštvo laureata Nobelove nagrade.
Zastupljen je originalni muzejski materijal iz Legata Ive Andrića, fotografije, dokumenta, umetnički i lični predmeti, knjige i časopisi, odlikovanja.
Od 1958. godine, pa sve do danas, Andrićev dom odisao je duhom velikog pisca. A onda su se navijači dosetili da to promene i išarali ga spolja, na najružniji način.
Ivo Andrić je rođen u Travniku, odrastao u Višegradu, škole pohađao u Sarajevu, Zagrebu, Beču, Krakovu, tamnovao u austrougarskim zatvorima kao pripadnik organizacije Mlada Bosna.
Godine 1919. postaje građanin Beograda i stupa u diplomatsku službu, u kojoj ostaje sve do izbijanja Drugog svetskog rata.
(Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
amerika
Evo primera da su navijaci, cast ostalima, nepismeni, jedino sto znaju to je da urlicu ko stoka na tribinama...
Podelite komentar
Marko
Mucenici ne znaju ko je on.. I da znaju nista ne vredi
Podelite komentar
BELGRADE
Pre ovog zdanja,Andrić je živeo u Prizrenskoj ulici,preko puta Terazijskog tunela.Tu u toj zgradi je i napisao svoje najveće deo ''Na Drini ćuprija'' kao i ''Travničku hroniku'' i ''Prokletu avliju''.
Podelite komentar