Bili smo kod Katerine, prve i jedine žene obućara u Makedoniji: Zaljubila se i došla iz Krakova, sada popravlja cipele i uspomene (FOTO)
Ona je mlada, vitka i visoka. Po njenom gracioznom hodu i držanju tela pomislili bi ste da je u najmanju ruku manekenka, ali – ne. Ona je obućar, jedina žena u Makedoniji koja se bavi ovim starim zanatom, rezervisanim uglavnom za muškarce.
Ugledali smo je kako stoji ispred svog dućana smeštenog u jednoj stambenoj zgradi u skopskom naselju Novo Lisiče i razgovara sa mušterijom.
Pažnju nam je privukla njena kožna, pohabana i sa lepkom isflekana kecelja, svojstvena obućarima. Pomislili smo – nije moguće da se takva dama bavi tim, ni malo čistim zanatom. Prišli smo joj, a ono što smo od nje čuli, baš nas je iznenadilo. Ona je više od običnog obućara koji krpi pocepane i popravlja pohabane cipele. Ona je akademski građanin, modelar, stilista, modni dizajner, jednom rečju – umetnik.
Zove se Katerina Mikrut. Ima 36 godina, iz Krakova je, grada u Poljskoj, a u Makedoniju ju je dovela ljubav.
- Po struci sam Slavist. U Krakovu sam završila slavistiku i češki, a na fakultetu sam počela da učim i makedonski jezik. U Makedoniju me je pre 10 godina dovela ljubav. Udata sam za Makedonca, Goceta. On je bio razlog zašto sam odlučila da napustim Poljsku i dođem u Makedoniju. Prvo smo živeli u blizini Prespanskog jezera, a pre pet godina smo se preselili u Skoplje, počela je svoju priču Katerina Mikrut.
Razgovor nam je prekinuo stariji muškarac, koji je u njen obućarski dućan ušao sa pohabanom crnom ženskom kožnom tašnom da pita da li može da se popravi. I on je bio iznenađen kada je umesto muškarca, za obućarskom mašinom ugledao ženu, ali je to pokušao da sakrije. Katerina mu je objasnila da može da je sredi i promeni ručke na njoj. Rekla mu je i koliko će to da ga košta.
Kada je izašao, nastavaljamo razgovor.
- Poljski mi je maternji jezik, a češki sam studirala. Sa mojom strukom, slavistikom, ovde u Makedoniji nisam uspela da nađem posao, pa sam počela da se bavim sa raznim kreativim poslovima, koji su mi bili hobi. Počela sam da šijem i pletem i polako ulazim u svet modnog dizajna. Sa svojim haljinama, suknjama i džemperima učestvovala sam na nekoliko modnih revija u Makedoniji - skromno kaže Katerina.
Iako su njene kreacije bile unikatne, tržište za njih u Makedoniji nije postojalo. Katerina je ubrzo shvatila da se od toga ne može živeti, pa se zaposlila u jednoj tekstilnoj fabrici kao modelar, konstruktor šablona i dizajner.
- Dopunski prihod mi je popravka starih i izrada novih cipela. Sa tim sam počela da se bavim pre tri godine, a zanatu me je naučio jedan fenomenalni majstor, Ismet Ajrulah, koji u Staroj skopskoj čaršiji pravi cipele po meri isključivo od kože. On mi je otkrio i neke tajne ovog zanata, a kada sam sve to savladala, otvorila sam svoju obućarsku radnju - kaže Katerina.
U malenom i naizgled pretrpanom dućanu, ona vrši popravke cipela, tašni, jakni, prerađuje stare. Po želji i crtežima mušterija, ili prema svom dizajnu izrađuje i nove cipele, za sada samo ženske, a pravi i nove tašne, rance, jakne.
- Puno žena radi u fabrikama na proizvodnji obuće, a da je neka od njih otvorila svoj obućarski dućan, ja još nisam čula, a nisu čule ni mušterije koji dolaze u moju radnju. Mnogi od njih su u početku iznenađeni kada me ugledaju, jer im je neobično da žena popravlja cipele... Zapitkuju me šta me je privuklo ovom poslu. Neki su i sumnjičavi, pa često pomislim da bi imala više posla da sam muško, ali je srećom mali procenat onih koji nema poverenja u ženu obućara - uz osmeh veli Katerina.
Njene mušterije su i mladi i stariji ljudi. Neki od njih nisu u finansijskoj situaciji da kupuju nove cipele, već popravljaju stare, a drugi su “emotivno” vezani za obuću koju imaju, jer ime je ona “najlepša i najudobnija”. Jeftine cipele uvezene iz Kine mnoge obućare je naterala da stave ključ na vrata svojih malih dućana. Katerinu to ne brine jer, kaže, srećom na tržištu nema puno kvalitetnih, a jeftinih cipela, pa ona i dalje ima pune ruke posla. Osim toga, ona dizajnira i izrađuje tašne i rance od svakakvog materijala, kože, platna, sintetike, kombinacije materijala. Po želji mušterija može da napravi sve i svašta, šta god požele, a izrađuje i razne modne dodatke.
Katerina Mikrut ima ćerku Aliciju ( 17 ), koja joj ponekad pravi drušvo u dućanu, ali za sada nije zaninteresovana za mamin posao, a suprug Goce radi nešto sasvim drugo. Njeni roditelji u Poljskoj znaju čime se bavi njihova ćerka u Makedoniji, ali joj zbog toga nikada nisu zamerili, ni prigovorili.
(D.J.)
Video: Govornica skupštine grada ofarbana u crvenu boju pred početak sednice
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ljubica
Bas mi je drago i ja imam brata od tetke koji je ozenjen sa poljakinjom balerina je sada koreograf zive na relaciji skopje varsava.
Podelite komentar
stevo
bravo za katerina od polska, samo takvi luge kako nea go pravat napredokot i davaat primer za sekoj da pocne svoj biznis ili svoja rabota i da ne zavisi od nikoj respekt.
Podelite komentar
Vesna
Simpaticna!
Podelite komentar