Ljubav velika kao kod Lenke i Laze Kostića: Čika Jova Zmaj je voleo Ružu, a onda ih je zadesila ZLA SUDBINA (FOTO)
Jovan Jovanović Zmaj je bio jedan od najvećih pesnika srpskog romantizma. Po zanimanju bio je lekar, a tokom celog svog života bavio se uređivanjem i izdavanjem književnih, političkih i dečjih časopisa. Najznačajnije Zmajeve zbirke pesama su Đulići i Đulići uveoci, prva o srećnom porodičnom životu, a druga o bolu za najmilijima.
Svoju veliku ljubav neobičnog imena, Eufrosina Ličanin, koju je odmila zvao Ruža, upoznao je na veoma neobičan način.
Jednog dana kad je Zmaj otišao u posetu svojoj bolesnoj sestri od tetke, Pavi Nešković, dok je sedeo pored sestrine postelje, na vratima bolničke sobe pojavila se njena drugarica.
Ona je bila ćerka novosadskog trgovca Pavla Ličanina i njegove supruge Pauline. Pravo ime joj je bilo Eufrosina, mada se u nekim dokumentima može sresti i Rozina ili Jevrosima.
Ipak, najpoznatija je ostala kao Zmajeva Ruža, devojka kojoj je posvetio stihove:
"Al’ ja bih proveo
Čitav jedan vek,
Tražeći lepše,
Dičnije i slađe,
Milije ime,
Što još ne ču svet,
Da njim nazovem
Moj rumeni cvet."
RUŽA, ŽENA NJEGOVIH SNOVA
U Ruži je Zmaj našao ženu svojih snova. Oduševljavala ga je nežnošću, odmerenošću i velikom unutrašnjom duhovnom snagom za kojom je celog života žudeo.
O Ružinoj posebnosti govorio je još jedan velikan srpske umetnosti – Đura Jakšić: "Bila je nešto malo, lepuškasto, a pritom i lako i lukavo."
Ubrzo nakon upoznavanja razvila se obostrana ljubav. U svojoj dvadeset osmoj godini pesnik je zaprosio Ružu koja je tada imala samo sedamnaest godina.
Venčali su se 1862. godine, i krajem iste dobili prvog sina Mirka. U narednim godinama Ruža mu je podarila još četvoro dece. Inspirisan ljubavlju prema deci i supruzi, napisao je zbirku pesama "Đulići".
Pevanje u Đulićima je smerno i krotko. Osećanja su smirena i plemenita. Sve u duhu patrijarhalne sklonosti. Baš zato iz njega zrači ljupkost i umiljatost.
Uz sve to, iskazivana ljubav prema ženi je snažna, iskrena i doživljena – to je idealna ljubav u idiličnoj atmosferi.
NESREĆA NIKAD NE DOLAZI SAMA
Godinu dana nakon venčanja Zmaj odlazi u Peštu. Uporedo je u ovom gradu nastavio svoje obrazovanje, da bi krajem 1869. godine završio studije medicine. Naredne godine vraća se u domovinu i počinje da radi kao lekar u Novom Sadu i Pančevu. Ovaj period doneće pesniku nemerljivu nesreću.
Kao da se ceo univerzum urotio da svu tugu spusti na pleća jednog čoveka. Do 1872. godine umrlo je četvoro Jovanove dece – Mirko, Tijana, Sava i Jug. Ni detinjstvo nisu doživeli.
Ubrzo nakon njihovog odlaska, iscrpljena tugom i bolešću umire pesnikova muza i životna ljubav.
Ruža je umrla u Pančevu 1872. godine ostavivši Jovu sa tek rođenom ćerkom Smiljkom, jedinim njihovim detetom koje je nadživelo majku. Nakon velikih tragedija Jova usvaja dve devojčice, Mariju i Anku. Sa svoje tri mezimice seli se u Futog.
Ali, otac srpske dečje poezije kao da je nad svojom sudbinom nosio začarani krug nesreće, bola, tuge i nespokoja. Ne doživevši drugi rođendan, umire i poslednje Ružino dete, Smiljka.
Ako je i mogao da nađe utehu za sve što ga je zadesilo, onda ju je pronalazio u Mariji i Ani. No, i njih će nadživeti. Obe su umrle 1901. godine.
(Telegraf.rs/j.kulas@telegraf.rs)
Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Рафа
Ево задатка .Снимате Филм - серију...
Podelite komentar
Mishko
Teska prica genijalca van svog vremena ...
Podelite komentar
Julija
Isidora Bjelica bi imala materijala za jednu dobru pricu.
Podelite komentar