Bogataši ne ulažu u zlato već u roze dijamant: Cena jednog premašuje 70 miliona dolara!
U zavisnosti od njihove tačne strukture, dijamanti u boji mogu biti plavi, žuti, crveni i ružičasti, ali su ružičasti veoma retki zbog čega su estetski najviše cenjeni među kolekcionarima
Svetskim super bogatašima sve češći izbor za ulaganje postaju retki prirodni ružičasti dijamanti, kategorija imovine koja je ove godine zabeležila rekorde na aukcijama.
Tobajas Kormind, direktor kompanije "77 dijamanata" koji ima trgovinu u čuvenom londonskom kvartu Mejfer i prodaje onlajn, kaže da je trend tražnje za ovim obojenim kamenčićima ojačao pošto je svet izašao iz finansijske krize.
- Vrlo pametni ulagači su registrovali činjenicu da je ovo obojeno drago kamenje neverovatno retko - rekao je Kormind.
U zavisnosti od njihove tačne strukture, dijamanti u boji mogu biti plavi, žuti, crveni i ružičasti, ali su ružičasti veoma retki zbog čega su estetski najviše cenjeni među kolekcionarima, kažu analitičari.
Oko 90 odsto ovih retkih ružičastih kamenčića potiče iz rudnika dijamanata Argajl u zapadnoj Australiji, koji je u vlasništvu Rio Tinta, a u kome se eksploatacija obavlja od 1983. godine, što znači da su njegove rezerve iscrpljene. U Rio Tintu kažu da će ga zatvoriti 2021. godine.
Analitičari kažu da su ružičasti dijamanti Argajla relativno mali, ali živo obojeni. Ostali rudnici rasuti širom sveta povremeno proizvedu ružičaste dijamante.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Vučić: Vozom Beograd - Budimpešta od marta 2026. godine za 2 45 minuta
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ccc
Negde ga izgubis ubijes se odma
Podelite komentar
Dusko
Trziste dijamanata je velika prevara, postoje veliki lageri manjih obojenih dijamanata koji se kriju. Naravno razlog je da bi najveci komadi mogli da dostignu vise desetina miliona dolara.
Podelite komentar
.S. S.
Koliko piva jagnjetine i žena može da se pridobije sa toliko para
Podelite komentar