"Slavili smo Bajram, ali nikada se nismo stideli srpskog porekla": Na današnji dan pre 107 godina rođen je Meša Selimović
Porodična tradicija je znala za četiri gradske generacije Selimovića, u Bileći, bili su trgovci i zlatari, dalje se nije znalo, pa sam pretpostavljao da se tim zaboravom prikrivao hrišćanski koren
Jedan od naših najvećih najvećih pisaca, književnik čiji romani danas mnogima predstavljaju inspiraciju i riznicu mudrosti, rođen je na današnji dan, 26. aprila 1910. godine.
Reči Meše Selimovića o ulizicama i danas imaju veliku težinu: Obavezno ih pročitajte!
Mehmed Meša Selimović rodio se u Tuzli, preminuo je 11. jula 1982. a sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu.
Najpoznatiji romani su mu "Tvrđava" i "Derviš i smrt". Često je pisao o svom poreklu, pa je neretko nailazio i na osude okoline.
Kako piše Slobodna Hercegovina, Selimovići potiču iz sela Vranjska u Hercegovini, od bratstva Vujovića. Navodno je bilo devet braće i dvojica su prešla na islam, kako bi štitili jedni druge, i od njih su Selimovići i Ovčine.
- Moji bliži preci su iz Bileće. Otac se rodio u Visokom, kad se porodica iz Bileće pokrenula prema svojima posedima na severoistoku Bosne.
- Kad sam 1972. godine naveo ovaj podatak (iz normalne radoznalosti i želje za otkrivanjem svog korena), neki intelektualci iz Bosne su mi to oštro zamerili. Rekli su otprilike: "Mnogi od nas tačno znaju svoje hrišćanske pretke, i mogli bismo da pokažemo i direktne dokumente. Ali čemu to? Šta bismo time postigli?"
- Ova zamerka i ovakvo pitanje moglo bi se postaviti povodom otkrivanja svakog istorijskog podatka. U ime čega zatvarati oči pred istinom? Time se ništa ne menja, kao što se nikakva ljaga ne baca na bosansko-hercegovačke muslimane ako se ukaže na njihovo poreklo - pisao je Selimović.
- Kod mene je ostala i jaka nostalgija za zavičajnim korenom, mada i Beograd veoma volim. Ja sam vezan za svoje bosansko i muslimansko poreklo, i uveren sam da je naša složenost izuzetno bogata stvaralačkim mogućnostima.
- Porodična tradicija je znala za četiri gradske generacije Selimovića, u Bileći, bili su trgovci i zlatari. Dalje od toga se nije znalo, pa sam pretpostavljao da se tim zaboravom prikrivao hrišćanski koren. Ne znam kako su se obogatili, ni kada. Znam kad smo osiromašili: pred Prvi svetski rat. Ali je otac posle rata opet imao veliku štalu lepih konja, i uspešno se bavio trgovinom.
- Prema deci otac je bio strog, ili najčešće ravnodušan. Brat, sestra i ja u njegovu sobu smo ulazili samo kad nas pozove, i tad smo išli kao na strašni sud. Dvaput godišnje morala su sva deca da uđu, na dva Bajrama, zbog čestitanja. Nije bio religiozan, ali smo slavili glavne verske praznike.
- Po nacionalnom osećanju bio je Srbin, i znao je za nerazgovetno porodično predanje o poreklu iz istočne Hercegovine - govorio je Meša sa ponosom o svom poreklu.
Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
nibrS
Veliki Meša je sve rekao za svog života... Nema se tu šta oduzimati ili dodavati... Vječna slava velikom čovjeku...
Podelite komentar
Ogi
Braco nasa krvna muhamedinske vjeroispovjesti vratite se korijenima i oprostite nam na gorcini SPC pocetkom 20. vijeka. Umjesto da ih prihvatimo kao zao usud naseg naroda mi(crkva)je prozivala i prokazivala nasu bracu u nevolji.Budite mirni i u vjeri pradjedovskoj snazni.Svako dobro braco nasa!
Podelite komentar
Mungos
Pa sta je to toliko bitno i zanimljivo ko je koje vere i nacije evo ja sam po rodjenju srbin pravoslavac a u stvari citam budu tibetance verujem u reinkarnaciju verujem u post i molitvu od svake vere uzmem sto mislim da je dobro a srbin sam sami po rodjenju kao da je bogu bitno ko je ko
Podelite komentar