SKANDAL VEKA: Ikea, Pepsi i još 340 najvećih kompanija sveta varale na porezu!
Luksemburg, jedna od najmanjih evropskih država, počeli su da nazivaju "zemljom iz snova" kada su u pitanju strane korporacije i veliki brendovi koji žele da drastično umanje svoje poreze.
Pepsi, IKEA, FedEx i još 340 stranih kompanija osigurali su sebi tajne ugovore sa Luksemburgom koji im omogućavaju da u ogromnoj meri saseku sebi poreze na globalnom nivou, sve dok imaju mali udeo u ovoj evropskoj kneževini. Ove kompanije su na ovaj način kanalisale stotine milijardi evra kroz Luksemburg, a na osnovu poreza uštedele sebi milijarde evra.
Sve ovo je pronađeno na 28. 000 strana dokumenata koje je pregledalo 80 novinara iz 26 zemalja. Između ostalog, u njima piše i da su ove kompanije plaćale porez manji od 1 posto profita koje su "ugurale" u Luksemburg. Evropska unija već godinama pokušava da dobije borbu sa Luksemburgom i da ih natera da predaju dokumenta o porezu, kako bi ustanovila da li je time prekršen bilo koji evropski zakon.
Takođe, dokumenta ukazuju na to da je jedna od najvećih svetskih firmi za računovodstvo, Prajsvater Kupers učestvovala u ovome u ime stotina njenih korporativnih klijenata. Poreski savetnici smislili su finansijsku strategiju da ove kompanije odobravaju pozajmice sestrinskim firmama i tako premeštaju profit, što rezultira smanjenjem ili ukidanjem poreza.
Nikolas Makel, zvaničnik Luksemburga izjavio je da ovo nisu baš toliko povoljni ugovori koliko Evropska Unija misli da jesu, kao i da je poreski sistem Luksemburga prilično kompetitivan, i da, ako i dođe do tolikog umanjenja poreza, to je rezultat nekoliko poreskih sistema, ne samo jednog.
Prajsvater Kupers, firma koja se veoma često pominje u pregledanim spisima, kaže da mediji nemaju puno i pravo razumevanje poreskih sistema i da je većina stvari izvučena iz konteksta zbog nerazumevanja struktura koje su umešane. Takođe, nisu u mogućnosti da komentarišu pojedinačne ugovore zbog zaštite klijenata, ali tvrde da se ništa nelegalno nije odigravalo u njihovom poslovanju sa Luksemburgom.
U dokumentima se najviše pominju firme iz Britanije i Sjedinjenih Država, a prate ih kompanije iz Nemačke, Holandije i Švajcarske. Zbog ovog poreskog sistema, Luksemburg je postao jedna od najvećih svetskih lokacija za ulaganje novca, sa preko 3,7 triliona dolara koje ima u bankama i nepokretnim sredstvima. Samo u 2012. godini američke kompanije su uložile 95 milijardi dolara profita u Luksemburg, a platile su poreza samo 1,04 milijardi, tačnije 1,1 posto.
Neki od ovih ugovora bili su jako kompikovani i iziskivali su mnogo koraka. Tako na primer se posao sa kompanijom Abot iz Ilionisa koja pravi lekove za artritis i šejkove koji zamenjuju ishranu odigrao u 79 koraka, preko Kipra i Gibraltara. Kompanija je bila spremna da uloži 50 milijardi dolara u ovaj posao.
Ime koje se najčešće pominje u ovim dokumentima je Markus Kol, čovek koga su nazivali "čuvarem poreskih olakšica" i koji je znao da u jednom danu potpiše i odobri 39 ugovora. On se penzionisao 2013. godine, pa sada za dobijanje potpisa nekad mora da se čeka i po nekoliko meseci. U intervjuu koji je nedavno dao, Kol je rekao da je "posao koji je on obavljao definitvno koristio Luksemburgu".
- Luksemburg nije poreski raj, kako ljudi misle. Bavimo se proizvodnjom čelika i delova za automobile. Luksemburg je mnogo više od ovoga što se sada dešava i kako žele da nas predstave - rekao je Nikolas Makel.
U 2013. godini, samo iz Sjedinjenih Američkih Država u Luksemburg je "ugurano" 416 milijardi dolara. U Luksemburgu postoji pregršt poslovnih zgrada koje bukvalno skoro i da nemaju zaposlenih, a ima primera da u jednoj zgradi bude registrovano i do 1600 kompanija.
Žan Klod Junker, premijer Luksemburga i sadašnjki predsedavajući Evropske Komisije izjavio je da do sada niko nije mogao da mu iznese validne argumente da je njegova zemlja poreski raj, i da tvrdi da Luksemburg posluje legalno i u skladu sa evropskim standardima i zakonima.
- Uvek je ista priča, računovođe će uvek smišljati nove načine da umanje ili izbegnu porez, a na nama je da ih jurimo - rekao je Jurgen Kentenič, glavni poreski inspektor iz Trira.
(Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dag
'Ajde.Strasno!!!...
Podelite komentar
Stojko Budživojević ex Budživoje Stojković
To kod nas ne bi prošlo, ni pod razno...
Podelite komentar
luxembourg
Ko moze bog nek mu pomoze
Podelite komentar