Može li Đoković do istorijskog 7. trofeja, koliko je spreman Nadal, a da li godine stižu Federera? Predviđanja Australijan opena!
Sto šesto izdanje Australijskog teniskog šampionata – odnosno 50 izdanje Australijen Opena i dvestoti Grend Slem turnir “open” ere – po početnim pokazateljima se nameće kao jedan od najmanje izvesnih u pogledu njegovog mogućeg ishoda.
>>> Zaradio je 100 miliona, a hoće još novca: Englezi napali Đokovića pred start Australijan opena!
Novak Đoković svoj prvi meč igra u utorak rano ujutru (ne pre 04.30 sati Eurosport) i pokušaće da napadne svoju 7. istorijsku titulu.
Zanimljivo je to što su, ovoga puta – stručnjaci, publika, pa i sami igrači – skoro podjednako rezervisani i neodlučni oko toga kome bi mogli pripisati status favorita, najozbiljnijih izazivača, mogućih iznenađenja. Jer, bukvalno koji god igrač ili igračica se razmatraju u tim ulogama – nemoguće je izbeći dodatak bilo kom zaključku “Da, ali…
Jedan od prvih velikih turnira koji je u potpunosti izjednačio status učesnika u muškim i ženskim kategorijama – i u tom duhu ove godine dodelio čuvenoj šampionki i borcu za LGBT prava, amerikanki Bili Džin King, titulu Žene godine Australijen Opena – podeliće dvadeset miliona i četiristo četrdeset hiljada australijskih dolara svojim akterima na sledeći način:
Da li će dvojica aktivnih najtrofejnijih asova muškog tenisa i ove godine uspeti da isteraju svoju “sebičnost” i osvoje sve Grend Slem titule među sobom kao što je bio slučaj u 2017 (Federer – Australiju i Vimbldon, Nadal – Rolan Garos i Ju-Es Open) a da im pritom skoro niko nije davao šanse da uzmu možda više od jednog pitanje je koje se često spominjalo ovih dana u Melburnu. Što se Australije tiče – Rodžer je svakako jedan od “stabilnijih” favorita po prikazanoj igri od zvaničnog početka sezone 2018, uz žreb koji podržava takve ocene.
Ali već kod procene šansi drugog učesnika legendarnog i iznenadnog prošlogodišnjeg Grend Slem finala u Rod Lejver Areni – na koje se čekalo 10 predugačkih godina za njihove obožavatelje – svako će uprti prst u čelo, uz pitanje: “U kakvom fizičkom stanju je zapravo Rafael Nadal?”
To je pitanje koje ujedno opisuje i ceo proces i kriterijume po kojima se razmatra skoro ceo tok turnira pogotovo kada su neke od njegovih glavnih zvezda u pitanju. Iako je i sam Federer ovde izjavio da “nije 100% spreman”, šta bismo tek onda mogli reći za spomenutog Rafu, ali i prošle šampione Đokovića, Vavrinku (izgleda u najlošijem stanju od svih navedenih) i do juče redovne članove Top 10 selekcije - Raonića, Berdiha?
Čak i ako njihova kampanja krene dobro, dilema je da li će tako ostati i u narednim kolima da li će krizni delovi tela izdržati velike napore koje nastup po ovdašnjim velikim vrućinama na nemilosrdnoj podlozi zahtevaju? Federer je na tragu “teniske besmrtnosti” osvajanjem titule 29. januara bi postao tek četvrti teniser u istoriji koji je osvojio 20 i više Grend Slem trofeja (prethodno Graf, Vilijams i Kort) i jedini koji može da “skine” Nadala na mestu broj 1 u slučaju da mu to pođe za rukom.
Španac bi, osvajanjem titule u Melburnu, postao tek treći igrač u istoriji koji je osvojio sve Grend Slemove barem po dva puta – a ako se bude ostvarila repriza prošlogodišnjeg finala biće još srećniji jer će se revanširati u dvadeset petom finalu nekog ATP turnira koje bi ova dva super-asa odigrala u karijeri.
Najveća i najvažnija nepoznanica “Slema Neizvesnosti” je svakako igrač koji bi osvajanjem titule ove godine postao najtrofejniji teniser u njegovoj istoriji, i osmi kome je pošto “za reketom” da osvoji neki Grend Slem turnir više od 7 puta u istoriji Novak Đoković. Puno je pisano, pričano, nagađano i razmatrano proteklih nedelja i meseci o stanju njegove povrede i mogućih pratećih efekata procesa oporavka i povratka na takmičarski nivo – bez neposrednog utiska i pouzdanih informacija a apetit za novostima o Novaku je rastao iz dana u dan.
Sada, kada nas časovi dele od njegovog prvog zvaničnog takmičarskog meča – sve oči su uprte ka trening-terenima na kojima Đoković “udara glanc” pred nastup koji će – očekuje se – najviše reći o tome da li je on kadar da baš ove godine dođe do spomenutih ostvarenja, ili će 2018 biti godina postepenog povratka u vrh.
Utisak sa njegovog današnjeg treninga sa jednim od najstarijih singl igrača na ATP turneji, španca Felicijana Lopeza, neosporno je – pozitivan.
Novak je odlično raspoložen i istinski uživa u radnoj atmosferi koja krasi njegov četvoročlani tim ovde u Melburnu, ne pokazuje znake trpljenja bilo kakvog bola, dobro se kreće i postavlja u terenu – a svi elementi njegove šampionske igre su prisutni u njegovom repertoaru. Servis je promenjen skraćena je njegova mehanika i potez servisnom rukom da bi se izbegla iritacija lakta – a moguće je da je nešto kod samog reketa promenjeno usled istog razloga (težina, špan).
Ono na čemu je šef stručnog štaba Agasi insistirao je da poveća preciznost u razmenama, dubinu udaraca i odigravanje paralela iz forhenda i bekhenda – zahtevi na koje je Novak sasvim dobro odgovorio. Iako se vidi potreba da se još više uigrava, Nole je u simulaciji takmičarskih poena bivao sve bolji što je trening duže trajao, i u nekoliko poena u kojima se ozbiljnije testirala fizička pripremljenost – podsetio na “stare dane”.
Bilo da je ovo “novi Novak” ili ne lepo i ohrabrujuće je videti da je odlično raspoložen na terenu, da istinski uživa u svojoj “osveženoj strasti i zadovoljstvu” koje mu tenis sada pričinjava. Žreb koji je pred njim svakako stvara određenu zebnju nimalo naivni Jang, zatim verovatno osvajač Dohe i njegov veliki rival Monfis a u četvrtom kolu jedan od favorita za osvajanje turnira, Aleksandar Zverev, i tako dalje. Ali, sećanje na prve Federerove mečeve prošle godine kada su čistači morali da uklanjaju “rđu” sa terena po srećnom završetku da bi već posle prve preživljene nedelje svi pričali o tome kako švajcarac “planski diže formu za finale” – moglo bi da se ostvari i u Novakovom slučaju.
Đoković itekako dobro zna kako da se pravilno “mentalno” postavi u takvim okolnostima – i ako se zaista bude tako dobro osećao tokom mečeva kao što je to slučaj na treninzima – sve je moguće, pa čak i kandidatura za taj sedmi trofej Normana Bruksa.
Osim procena mogućnosti velikih šampiona – još dve najvažnije teme u uvodnim satima Austrelijen Opena 2018 su – kako bi mogao da prođe “novi talas” teniskih mladih asova, kao i – ko bi još mogao da (pozitivno ili negativno) iznenadi u prvim kolima. Treći igrač sveta Griša Dimitrov (u svom tridesetom Grend Slem nastupu) – i do njegove titule na završnom Mastersu 2017 u Londonu “zakupac” tog mesta Aleksandar Zverev su tu da sebi i drugima dokažu da napokon mogu do ostvarenja najviših ciljeva na jednom Grend Slem turniru – uspeh koji ih je “izbegavao” do sada.
Pored njih, najveća nada australijskog tenisa Nik Kirijos pritajeno vreba svoju šansu da napokon zasija pred svojom publikom, a “na njegovim leđima” u žrebu je još jedan mladi as koji je u poslednje vreme skrenuo pažnju na sebe temperamentni i žilavi rus Rubljev. Amerikanci polažu nadu u osvajača pariskog Mastersa Džeka Soka (8 nosilac, odličan žreb) pogotovo posle razočaravajuće eliminacije (aktuelnog favorita kontroverznog predsednika Trampa) Džona Iznera od lokalnog autsajdera Ebdena. Još jedan “pridruženi član” nadolazeće teniske elite, englez Kajl Edmund (dobro upamćen sa nastupa na Tašmajdanu protiv naše Dejvis Kup reprezentacije) na sto je stavio “skalp” igrača koji je imao sjajnu sezonu 2017 – finaliste Ju-Es Opena Kevina Andersona – i time uklonio još jedno veliko ime već u prvoj rundi takmičenja.
Tim putem bi mogao da pođe i hrvat Ćorić, koji “za pojasom” ima i pobedu protiv prvog nosioca i glavne pretnje u njegovom delu žreba, izvesnim Rafaelom Nadalom – kao i ruski kanađanin Denis Šapovalov – koji je tokom prošle godine, a naročito na Nekst Džen turniru u Milanu i Lever Kupu u Pragu pokazao da teniski svet ima razloge da od njega očekuje značajne rezultate (uz dosta dobar žreb u Melburnu). O njegovom vršnjaku Čungu iz Južne Koreje se dosta pričalo u poslednje vreme (mučio Rafu u Barseloni, osvojio Nekst Džen) – ali će on biti na velikom testu teniske zrelosti već u prvom kolu, kada bude ukrstio rekete sa “teniskim šmekerom” i kreatorom drugog najvećeg iznenađenja Australijen Opena 2017 (eliminacija Endija Mareja u 2. kolu), starijeg od braće Zverev – Miše.
Od igrača koji bi mogli da iznenade ili napokon urade nešto značajnije a da postoji dovoljno razloga da se u to veruje svakako treba svrstati sjajnog i teniski izuzetno umnog belgijanca Davida Gofena (jedina ozbiljnija pretnja Federeru u ranom delu žreba pobednika njihovog poslednjeg meča u polufinalu londonskog Mastersa), špance Bautistu Aguta i Karenja Bustu, pa i sve boljeg “komšiju” Damira Džumhura.
Čilić, Dominik Tim, Berdih, Raonic, Del Potro, Pui, Conga i (u 2017 solidni) Kveri su “tvrdo jezgro” kandidata za dobar plasman – ali i mogućih razočarenja, usled dosta nejasnog stanja njihove trenutne forme. Mogući uspesi manje ostvarenih igrača poput Žila Milera (prva ATP titula tek prošle godine u Sidneju), Berankisa, Zebaljosa, Tiafoa, Lacka i Fučovića veoma lako mogu da unesu znatnu “asimetričnost” u žreb, koja bi nekim igračima mogla da otvori manevarski prostor da napreduje i stekne samopouzdanje koje bi moglo da dovede do novih iznenađenja.
U tom smislu bi svakako mogli da posmatramo i učešće naših igrača Dušana Lajovića (odličan na početku meča protiv favorizovanog Švarcmana), Lasla Đere (odlilčno vođen od strane iskusnog Dejana Petrovića do najvišeg plasmana u karijeri) protiv velikog servera Karlovića uz nadu da se Viktor Troicki neće “poigrati” sa statusom apsolutnog favorita protiv dobitnika “specijalne pozivnice” australijanca Bolta. Velika je šteta što je Krajinović morao da se povuče iz Melburna u trenutku koji je mogao da najavi njegovo stabilnije prisustvo u Top 30 ATP liste, ali su stečena iskustva iz 2017 i dalje podsticaj za kvalitetan rad i nove teniske radosti.
Radosti, veselja, iznenađenja, razočarenja, strepnje, egzaltacije i neprospavanih noći će sigurno biti na pretek u narednih 14 dana – ono što svakog januara svi ljubitelji tenisa širom sveta jedva čekaju da dožive posle tek nekoliko nedelja pauze od kraja prethodne serije. A ono što Austrelijen Open, “nasmejani Slem” kojim se otvara sezona jedne od najdužih takmičarskih sezona svih sportova – njima redovno pruža – i ovoga puta će zasigurno biti – neuporedivo!
(Specijalni izveštač Telegrafa iz Melburna, Vuk Brajović)
Video: Nedović podelio muzički snimak posle derbija: Solo na gitari Zvezdina pesma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.