Krstajić nastavio tradiciju selektora: Kako je tim Srbije od velikih sukoba došao do specijalizacije za nepozivanje važnih igrača!
Mladen Krstajić, selektor fudbalske reprezentacije Srbije, samo je nastavio praksu sukoba sa reprezentativcima. Gotovo da nije bilo selektora koji u poslednjih 12 godina, a možda i više, nije imao nekog igrača koga, iako ima sve kvalitete, nije pozivao u nacionalni tim.
Krstajić ovoga puta nije pozvao Luku Milivojevića, najboljeg našeg veznog igrača što je za čuđenje, jer se Ivanović, Tošić i Stojković mogu smatrati i već veteranima kojima je možda i vreme da se povuku.
Milivojević je bio akter pobede na Mundijalu nad Kostarikom gde je održao bedem veznog reda, protiv Švajcarske je isti potpuno popustio kada je on izašao iz igre pri 1:1.
Kazna za to stigla je u 90. minutu preko Džerdana Šaćirija u kontri gde je Duško Tošić ostavljen sam na vetrometini, Milivojevića nije bilo ni protiv Brazila, a valja akcentovati i da je već izjavom posle Švajcaraca bilo jasno da nešto tu ne štima, što se kasnije ispostavilo kao tačno.
Ako se vratimo 10 godina unazad, videćemo da je stalno bilo nekih sukoba koji su izazivali promene sastava, a krenućemo od Mundijala u Nemačkoj! U poslednje vreme, trend je nepozivanje važnih igrača - počeo je Siniša Mihajlović, nastavili Radovan Ćurčić i Siniša Mihajlović, na njih se u potpunosti nadovezao Mladen Krstajić.
1. SUKOB VIDIĆA I KEŽMANA 2006.
Sve je delovalo idealno pred odlazak na Mundijal u Nemačku, ali je onda selektor Ilija Petković rešio da pozove sina Dušana, što je prvo unelo nezadovoljstvo u javnost, zatim i u tim.
Uvukla se nervoza, sve što se uspešno držalo ispod tepiha isplivalo je na površinu, pa su se čak oštro sukobili Nemanja Vidić i Mateja Kežman na samom turniru.
Tokom treninga bilo je varnica, koje nisu ništa neuobičajeno kada se igra sa previše žara, ali je sada granica prevaziđena, o čemu je Kežman pričao u autobiografiji.
- Koliko je bilo vatre i naboja moglo se videti i na treninzima. U medije su procurile i stvari koje nisu za novine, zbog atmosfere, ambijenta. Primera radi - moji dueli sa Vidićem.
Sada, posle svega, nazvao bih to glupošću, ali tada je adrenalin bio toliki da nije bilo samokontrole. Igrali smo na dva gola i kako primim loptu, tako me Vida udari, zakači.
- Vido, šta ti je, bre, čoveče?
- Ja tako treniram, tako igram!
- Znam, brate, ali imamo utakmicu, je l' treba da me povrediš?
- Ma, ćuti, samo igraj.
Onda on primi jednu loptu, malo je gurne, a ja ga obema nogama odignem od zemlje: Ja tako treniram, tako igram!
Primim onda ja loptu i ne vidim Vidića, zaskoči me s leđa i napravi takav start da se čulo samo moje koleno... Stavili su me na nosila i prebacili u bolnicu. Na snimku se videlo da koleno nije puklo, ali se radilo o jakom nagnnječenju. Vidić. Bili smo nekada cimeri, igrali plejstejšn. Odlazili na piće. Sad nisam mogao da ga prepoznam...
Dejan Stanković je kao lider imao pakleno težak zadatak da primiri situaciju, ali nije uspeo. Sve što smo dobili je ubedljiva eliminacija uz 6:0 protiv Argentine. Petković je potpuno pogubio konce igre, pa je rastanak bio neminovan.
2. TOMISLAV KARADŽIĆ I RADOMIR ANTIĆ 2010.
I ovde je bajka brzo postala pakao, pobedili smo Nemačku na Mundijalu sa 1:0, ali nas je ošamarila Australija u poslednjem meču grupe i ostali smo bez osmine finala.
Karadžić je računao na dalji plasman i velike prihode od bonusa koji donosi osmina finala, postala je sporna i Antićeva plata.
- Antić je napravio najbolji ugovor u istoriji srpskog sporta. Posle Mondijala je otišao je u Španiju i slao advokata. Nakon kvalifikacija nas je ucenjivao, pretio da neće ići na žreb, pa smo prihvatili ugovor, jer nismo hteli da se stvara takva slika oko reprezentacije. Antić je moja greška. Da sam znao da će se ovako situacija razvijati, ne bih ga ni dovodio. Jednostavno, sa ovakvim timom, svaki drugi selektor bi otišao na Mondijal. On je to samo iskoristio - rekao je Karadžić u oktobru 2010, što podseća na današnju mantru o kvalitetu kvalifikacione grupe.
Antić je sa druge strane tvrdio da mu je Karadžić sa nekim igračima radio iza leđa pred meč sa Australijom, smatrajući da su ga minirali slabijom partijom. Tim je preuzeo Vladimir Petrović Pižon i nismo se proslavili u kvalifikacijama za EURO 2012.
Podsećanja radi, Karadžić je tvrdio da je Antić pred Mundijal zahtevao mesečnu platu od 100.000 evra.
- Ne, Antić nije hteo ni da diskutuje, jednostavno je rekao - uzmi ili ostavi. A Mundijal je bio pred nama. Vagali smo, razmišljali, u celoj zemlji je vladala euforija, i znali smo da bi raskid doneo neverovatne tenzije, da bi pokvario atmosferu pred najjače planetarno takmičenje od koga smo mnogo očekivali, jer imamo sjajnu ekipu.
Da podsetimo, Antić je kažnjen i sa 14.000 švajcarskih franaka, nije mogao da vodi Srbiju na četiri zvanična meča zbog ponašanja protiv Australije, pa je Karadžić želeo korekciju ugovora u skladu sa time.
- Ponudili smo Antiću korekciju ugovora. Međutim, moram da kažem da smo se sa njim i njegovim menadžerom, kada smo potpisali novi ugovor, iako stari još nije bio istekao, dogovarali da u slučaju da ne prođemo prvi krug, taj novi ugovor bude ništavan. Antićev advokat nam je rekao da je to normalna stvar i da taj džentlmenski sporazum ostaje na snazi. Ali, nije pristao da se taj dogovor stavi na papir. Posle neuspeha, Antić je otputovao u Madrid, a njegovog advokata više nismo videli.
3. SINIŠA MIHAJLOVIĆ I ADEM LJAJIĆ/NEMANJA MATIĆ, 2012.
Dugo smo trošili vreme na priču o tome kako treba pevati himnu, pa nam je u međuvremenu izmaklo Svetsko prvenstvo u Brazilu.
Već na prijateljskom meču protiv Španije došlo je do sukoba pre nego što su ozbiljniji izazovi počeli, pošto Adem Ljajić nije želeo da peva himnu, što je iznerviralo selektora Sinišu Mihajlovića.
Ljajić je odbijanjem da peva himnu prekršio Sporazum o ponašanju koji je, kao i svi ostali fudbaleri, potpisao po dolasku Mihajlovića na klupu reprezentacije.
- FSS je saopštio još na promociji Siniše Mihajlovića da će mu pružiti svu podršku na putu uspostavljanja novih pravila ponašanja u "A" reprezentaciji, a to čini i ovom prilikom. Pevanje nacionalne himne Srbije uoči utakmica je jedna od tačaka sporazuma, a Ljajić je njegovim potpisom prihvatio da će se svih odredaba i pridržavati, što u subotu nije učinio - navodi se u saopštenju FSS.
- Meni je stvarno žao. Još sam pod utiscima...To je život, idemo dalje. Žao mi je što se sve ovo izdešavalo...Volim Srbiju, hteo sam da igram za Srbiju od svoje 10. godine...Poštujem svakog, ali ako ne poštujem sebe, onda niko više mene ne može da poštuje - rekao je Ljajić po dolasku u Beograd iz kampa reprezentacije, ali to nije bilo sve.
Nemanja Matić je u novembru 2012. godine poslao poruku da neće dolaziti dok je Siniša selektor, pošto mu nije ukazano poverenje iako je dominirao u dresu Benfike.
- Gospodinu Aleksandru Boškoviću iz Fudbalskog saveza Srbije sam rekao da prenese selektoru da ubuduće ne računa na mene. Nisam dobijao šansu na pet utakmica. Ali, zašto trošimo vreme na mene, ja sam bio nebitan u reprezentaciji. Ipak, doći će moje vreme kad-tad - poručio je Matić, a Mihajlović je rekao da je Nemanja sebi zatvorio vrata reprezentacije.
- Oni se meni ne moraju izviniti, jako dobro znaju što trebaju činiti. Ljajić mora da peva himnu pre utakmice, a Matić me sam mora pozvati i reći da želi ponovo da igra za reprezentaciju. Kada to ispune, moći će u reprezentaciju - rekao je Mihajlović, a ceh toga platili smo u ključnoj utakmici na Maksimiru, gde smo izgubili sa 2:0.
4. RADOVAN ĆURČIĆ I DUŠAN TADIĆ, 2016
Pre samo godinu i po dana, Dušan Tadić bio je razočaran što ga nije bilo na spisku za prijateljske mečeve Srbije. Naročito ga je zabolelo što je za spisak za Estoniju i Poljsku saznao preko medija, uz reči selektora Radovana Ćurčića da je to najbolje što Srbija ima.
- Pogodilio me je to. Igram u najjačoj ligi na svetu i mislim da imam najbolji učinak od svih igrača (sedam golova i sedam asistencija). Već drugu godinu sam među pet najkreativnijih igrača u Premijer ligi. Svako ima pravo na svoje mišljenje, ali nije u tome najveći problem. Na svakom spisku reprezentacije sam pet godina, odazivam se na svaki poziv i sada, praktično iz novina, saznajem da nisam među reprezentativcima - rekao je Tadić agenciji Beta u martu prošle godine.
On je potez Ćurčića okarakterisao kao "omalovažavanje i ponižavanje".
- To je kukavički, ne pozvati nekoga ko je bio reprezentativac od 19. godine i reći mu o čemu se radi. Kada se neko tako ponaša prema meni, i kada me neko ne poštuje, ne mogu ni ja njega da poštujem i tu je kraj svakom poverenju među nama. Neću se odazivati na pozive u reprezentaciju dok je selektor Radovan Ćurčić - naglasio je Tadić.
Bio je surov prema Ćurčiću, naveo je da se plaši sopstvene senke i da nije dorastao poslu, dok se Ćurčić nevešto branio.
- Veoma sam iznenađen. Reprezentacija Srbije je iznad Ćurčića i Tadića. Iznenadilo me je vreme kada se odlučio da kaže sve to - rekao je Ćurčić pred polazak u Poljsku, a iza njega je neuspešan ciklus kvalifikacija za Evropsko prvenstvo (tim je vodio prethodno Dik Advokat).
5. SLAVOLJUB MUSLIN I FSS/MATEJA KEŽMAN
Novu epizodu dobili smo posle plasmana na Mundijal. Ironija je da su navijači zviždali protiv Gruzije, nije bilo poverenja u tim i Muslina, a sada je ta ista javnost ogorčena zbog odlaska iskusnog stručnjaka.
Muslin je vratio Tadića u život, našao mu pravu ulogu u ekipi, ali je "zapelo" oko nepozivanja Sergeja Milinkovića Savića.
Kako su se ređale sve bolje partije SMS-a u Laciju, uz bombastične ponude od 70 miliona evra... Sve je bio veći pritisak i na Muslinu, jer je malo ko mogao da prihvati bilo kakvo opravdanje za nepozivanje.
Na kraju je "puklo" u kancelarijama FSS na Terazijama, nije došlo do dogovora, Muslin nije odstupao od svog stava, pa će Srbija tražiti novog trenera za izazove u Rusiji.
U sve se umešao i menadžer Mateja Kežman koji zastupa Milinković-Savića, što je razljutilo Muslina.
- Menadžer Milinković Savića vodi u žutoj štampi hajku protiv mene. Nalazio je za sagovornike neke bivše fudbalere da tvrde kako Sergej mora da igra. Tog menadžera možda nekako i razumem, jer želi da zaradi velike pare na Sergejevom transferu. Nikada u karijeri nisam dozvolio da mi sastavljaju tim i nikada se to neće dogoditi. Ne postoji teoretska šansa da mi menadžeri, čaršija i polusvet sastavljaju tim.
6. LUKA MILIVOJEVIĆ I MLADEN KRSTAJIĆ
Milivojević je suvi kvalitet pokazao u Premijer ligi, beskompromisnost u duelima i hladnokrvnost u realizaciji prekida doneli su mu kapitensku traku i status miljenika među navijačima Kristal Palasa, ali sada za njega mesta nema u nacionalnom timu.
Nikakvog puča nije bilo, niti osnova za priču o tome da je klan igrača Faljija Ramadanija mogao da pravi tako nešto ili da ima preveliki uticaj, kada agencija ionako Lian Sports zastupa veliki broj reprezentativaca (Matija Nastasić, Ljubomir Fejsa, Adem Ljajić, Luka Jović, Nikola Maksimović, Mijat Gaćinović, Miloš Veljković, Filip Kostić), od kojih neki nisu ni pozvani.
Sujeta je ovaj put bila veoma opasna stvar, dovoljno je podsetiti se i Lukine izjave posle kiksa sa Švajcarcima.
- Meni nije jasno da primimo gol u 90. minutu na kontru kada nama remi igra više nego njima. Mi moramo da se takmičimo, ne možemo da uživamo u lepoti - rekao je Milivojević tada.
Na pitanje novinara da deluje veoma ljut na nekoga, srpski fudbaler nije želeo da kaže na koga.
- Ne mogu da kažem na koga sam ljut. Jednostavno sam ljut , vruće sam glave, ne bih da se zloupotrebe moje reči. Moramo timski da odradimo neke stvari. Ja bih bio prezadovoljan i bodom. Imali smo 10 šuteva prvo poluvreme. Fizički su delovali spremnije od nas. Ja sam ljut zbog gola iz kontre.
Sada nema ni Duška Tošića, koji je takođe bio kritički nastrojen posle Švajcarske.
- Ako ne možeš da pobediš, onda čuvaj rezultat. Naivno smo primili gol na početku drugog poluvremena. Mislim da je nedopustivo da FIFA dozvoli da Nemac sudi ovaj meč. Ako on nije video penal, šta rade oni gore tamo - zapitao se Tošić, a Pandorina kutija otvorena je još jednom kada se Milivojević oglasio u izjavi za engleske medije.
- Počeli smo dobro, 95% ekipa koje pobede u prvoj utakmici prođu dalje. Ali, druga utakmica je bila ona koja je odlučila našu sudbinu. Mislim da smo morali da budemo iskusniji i da više igramo na rezultat poslednjih 15 minuta. Pokušali smo da rizikujemo, gde po mom mišljenju nismo smeli.
- Na utakmici protiv Brazila je selektor imao svoje mišljenje, nešto što je on pokušao i na kraju smo izgubili, pa je to bio loš izbor - rekao je Milivojević intervjuu za Dejli Mejl, a Krstajić je presekao novim spiskom.
VIDEO - Krstajić emotivno: I ja sam bio fudbaler, moja je krivica ali pokradeni smo
(Telegraf.rs/B. Vinulović)
Video: Najdžel Hejs Dejvis u nikad čudnijem izdanju na zagrevanju pred Partizan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
031
Ako je Muslin dobio otkaz nepozivanjem SMS(isti nista dosad nije pokazao) kako onda tolerisu Krstajica sto nepoziva Milivojevica kapitena premijerligasa odlican igrac i buducnost naseg fudbala(sto Rukavina sigurno nije) a pritom o trenerskom poslu ocigledno pojma nema?
Podelite komentar
Patriota
Menjajte Krstaica dok je jos vreme...
Podelite komentar
Andreja
A sta Krstajic jos radi na mestu selektora ee to je cudo nevidjeno
Podelite komentar