8 saveta za funkcionalni trening: Kako da vaše telo postane sportska mašina! (FOTO)
Funkcionalni trening širom sveta privlači pažnju, ali i dalje postoje brojne nedoumice šta on zapravo predstavlja. Trening sa tegovima i klasičnim kardio spravama odmenio je svetski trend visoko intenzivnih, individualno prilagođenih funkcionalnih treninga.
>>> Najbolji trening koji možete da uradite za 4 minuta! (VIDEO)
Velike traktorske i kamionske gume, masivni lanci i konopci postali su neophodni rekviziti "treninga 21. veka", kako mnogi drugačije nazivaju funkcionalne treninge. Reč je o treninzima koji omogućavaju da više grupa mišića bude istovremeno aktivirano kroz integrisane i kompleksne pokrete koji uključuju i um i telo.
>>> Ako ovu vežbu budete radili SAMO MINUT, imaćete trbušnjake iz snova! A tek sa deset… (VIDEO)
U korak sa globalnim trendom donosimo vam osam ključnih saveta za kvalitetan funkcionalni trening... krenimo redom:
1. Dobro procenite svoju trenutnu formu.
Radi se o visoko intenzivnom vidu treniranja, u kome su vežbe kružno koncipirane, kao što su mrtvo dizanje, zgibovi, sklekovi, propadanja i druge koje zahtevaju određenu kondiciju. Zbog toga se početnici najčešće preforsiraju i odustanu od ovog vida treninga. Važna je procena ličnih kapaciteta kao polazna osnova za napredak i pomeranje granica.
2. Budite prisutni na treningu i pokažite maksimalnu koncentraciju.
Za razliku od vežbanja na spravama gde vam je ponekad i dozvoljeno da odlutate u mislima, na funkcionalnom treningu je to gotovo nemoguće. Vežbači moraju biti potpuno uključeni i koncentrisani kako bi pravilno izveli sve vežbe, jer one predstavljaju objedinjeni fizički i mentalni izazov.
3. Odaberite najbolju opremu i trenirajte kao šampion.
Odabir kvalitetne opreme je podjednako važan kao i sam trening. Udobne patike, šorts, čarape majica, peškir i flašica vode. To je sve što vam treba.
4. Uključite celo telo i ojačajte najslabije tačke.
Funkcionalni trening je najkompletniji način treniranja koji kombinuje sve elemente - snagu, kondiciju, eksplozivnost, brzinu i izdržljivost. Zajednička nit kod svih vežbi je angažovanje više grupa mišića istovremeno, uz jačanje najslabijih delova tela - stomaka i donjeg dela leđa.
5. Manje različitih vežbi za veći učinak.
Kod kreiranja programa za ovu vrstu treninga akcenat se stavlja na izvođenje manjeg broja vežbi sa više ponavljanja, tako da se neretko čitav trening sastoji od samo dve vežbe. Upravo zbog pomenutog visokog inteziteta vežbi, treninzi traju oko 30 minuta.
6. Trenirajte u paru
Odaberite idealnog trening partnera koji će biti vaš oslonac, podrška i motivator. Pronađite osobu koja će vam pomoći da pomerite svoje granice i koja neće dozvoliti da odustanete pri prvoj prepreci.
7. Postavljajte sebi ciljeve i stremite ka njima.
Ne dozvolite da vam glavni cilj bude regulisanje telesne mase ili izgradnja muskulature. Postavljajte sebi kratkoročne ciljeve pomoću kojih ćete unaprediti svoje performanse i učiniti da trening bude sastavni deo vašeg života i odličan ventil za sve dnevne izazove. Na ovaj način ćete trening trajno uvesti u svoju rutinu i unaprediti suštinski kvalitet života.
8. I naravno, pravilna ishrana!
Za postizanje bilo kakvih rezultata neophodno je redukovati ishranu. Izbegavajte masnu hranu, slatkiše, a unosite optimalnu količinu proteina, voća i povrća. Takođe, važna je i rehidratacija organizma - pijte od 1,5 do 3 litra vode dnevno.
Da sumiramo... sada kada znate sve što je potrebno za pravilni trening, na vama je samo da odlučite koje je pravo vreme za jednu kvalitetnu promenu u vašem životu.
(Telegraf.rs)
Video: Perišić prošetao Njujorkom u dresu Bogdanovića
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.