Ishrana pre i posle treninga! Evo šta treba da jedete da budete FIT!
Šta jesti pre, a šta posle treninga je uvek popularna i široka tema koja svakim danom dobija neka nova saznanja. Ovde ćemo opisati neke onovne postulate ishrane pre i posle treninga.
Ishrana pre treninga najviše zavisi od:
1. vrste treninga (zadatka tog treniga da bi se postigao određeni cilj)
2. Vreme obavljanja treninga
3. potreba i mogućnosti da vežbač/sportista date nutritiente iskoristi u predstojećem treningu.
Najvažniji parametar koji pozitivno utiče na trening je izbor hrane i napitaka prema tipu treninga koji se radi, tj. kakav cilj sa tim treningom želimo postići.
Trening za redukciju telesne mase zahteva sledeće smernice u ishrani pre treninga:
Jedna od osnovnih pravila za sve vrste treninga je da nam obrok bude 2-3h pre same fizičke aktivnosti, da bi se uneta hrana svarila i njihovi nutritienti apsorbovali putem krvotoka do svojih ćelija kako bi bile spremne da se koriste kao izvor energije ( proces razgradnje unete hrane zavisi od vrste nutritienata koju ona sadrži) preporučljivo je da se pre ovakvog tipa treninga, a pogotovo ako je trening u jutarnjim satima ne unosi nikakva hrana, jer će postojeći depoi masnih naslaga brže ući u proces razgradnje.
Mogu se uzeti napici koji sadrže mikronutritiente – minerale (elektrolite – Na, K, Cl, Ca i Mg i ostali minerali kao što su Fe, Zn, J, Cu, Mn, Se) i sve vrste vitamina (hidrosolubilni- kompleks B vitamina i vitamin C i liposolubilni – vitamini A, D, E i K.) Svi oni imaju važnu funkciju kako u normalnim uslovima funkcionisanja organizma, tako i pri intezivnoj aktivnosti, treningu. Unos ovih mikronutritienata je u sudejstvu sa optimalnom količinom ugljenih hidrata.
Najčešću grešku koju pravimo jeste da pre treninga unosimo hranu i napitke (energetska pića) koja su bogata prostim ugljenim hidratima, misleći da ćemo tako dobiti energiju i da ćemo bolje vežbati. Paradoks takve ishrane jeu tome što prosti ugljeni hidrati utiču na povećano lučenje insulina u krvotok.
Hormon insulin direktno utiče na gojaznost prekidajući sve procese razgradnje i podstičući proces ugradnje ( ugradnje glukoze i masnih kiselina u depoe) i sprečava aktivnost hormona zaduženog za razgradnju masti. Ako se i unose UH (složeni UH – maltodkstrin i solubilni skrob), preporučljivo je to da bude kroz napitke u sudejstvu sa mineralima i vitaminima.
Kofein je organsko jedinje koje pomaže pri redukciji telesne mase. Stimuliše oslobađanje adrenalina koji utiče na oslobađanje masnih kiselina u krvotok, te one mogu biti lakše iskorišćene za dobijanje energije u mišićima. Unosi se najčešće u vidu kafenih napitaka. Preporučljivo je da se konzumira jedna šoljica kafe (oko 100ml), 30-45 minuta pre treninga, jer je toliko vremena potrebno da ona dostigne maksimalne vrednosti u krvi, a samim tim i njena efikasnost je najveća. Naravno bez mleka i šecera!!!
Za ostale tipove treninga ( trening izdržljivosti, snage, hipertrofije, brizine i sl.) važe takođe slična pravila u vezi ishrane pre fizičke aktivnosti.
Unos UH je tolerantniji u odnosu na trening za redukciju telesne mase. U zavisnosti od vremena kada se trening radi, zavisi i unos UH kroz određene namirnice.Ujutru se mogu jesti namirnice koje sadrže složene UH u vidu žitarica (raž, ječam, ovas, heljda).
Takođe treba jesti povrće i voće sa niskim glikemijski indeksom i glikemijskim punjenjem ( 2 važna parametra koja utiču na insulin i gore naveden mehanizam delovanja). Ako je trening posle podne ili u večernjim satima (obrok je tada pre treninga), UH se mogu unositi kroz integralni pirinač, integralne testenine bez glutena ( izbegavati belo brašno, beli pirinač i krompir). Tada obrok treba da sadrži i proteine (namirnice od mesa i mahunarki), dobre masti, vitamine i minerale koje se unose preko povrća (salate).
Posle treninga potrebno je da napunimo depoe koji su istrošeni. Pošto posle aktivnosti postoji gubitak apetita ( nismo u stanju da uzimamo hranu u čvrstom obliku) onda su napici dragoceni u nadoknadi svih potrebnih nutritienata. U vidu napitaka (od voća, povrća, supa), odmah neposredno posle treninga se unose ugljeni hidrati zajedno sa elektrolitima (1,5g UH/kg telesne mase). Posle intezivnijeg vežbanja unose se i napici sa visokim procentom proteina, amino kiselina, koje sluze u izgradnji i očuvanju mišićne komponente tela. Posle 1-2 sata nakon treninga, opet u zavisnosti od tipa i cilja treninga, osoba može unositi određenu hranu u čvršćem obliku.
Trening izdržljivost zahteva da posle njega ishrana bude bogata ugljenim hidratima (gore navedeno), nasuprot treningu snage koji zahteva veći unos proteina i amino kiselina ( 1,4-1,8 g/kg telesne mase). Takodje treba unositi hranu koja sadrži “dobre” masti (mononezasićene i polinezasićene) – nalazi se u ribi, maslinovom ulju, koštunjavom voću, susamu, semenkama suncokreta i bundeve, lanenom semenu.
Izbor hrane u mnogome utiče na efikasnost obavljanja fizičke aktivnosto na samom treningu, ali i na pozitivne promene u organizmu koje se dešavaju posle treninga.
Hranimo se i trenirajmo kvalitetno!
(Telegraf.rs/Magna fit/Nikola Okanović)
Video: Milojević dobio pitanje o Seolu i vojnoj obuci: "Dobro puca, radio je u vojsci, ne u biblioteci"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Fitfit
Moze pitanje?danas sam imao trening,kada sam zavrsio popio sam jedan jogurt FIT,jeo sam tri bjelanka od jajeta bez zumanjca i przenih tikvica sa ostalim povrcem.jel to dobro ili ne?pitam zato jer nisam danas jeo meso uopste.pozdrav.
Podelite komentar
milan
proteini su najbolji iz tikve golice,soje pa konoplje a nezacine masne kiseline i mnogo drugog bitnog za nas organizam iz lanenog i orahovog ulja
Podelite komentar
goran
Jaostim svakog petak I srijede ujutru idem na fitnes popijem casu vode uzmem cimet med dinder zele I caj popijem mrkvu I na fitnes svako jutro tako radim
Podelite komentar