Srpkinje tokom života u proseku promene šest partnera, a koliko njih vodi računa o ovome?

  • 26

Većina žena u svetu tokom života ima više od jednog seksualnog partnera. Objavljeni su podaci internacionalnog istraživanja o seksualnim navikama, u kojem je učestvovalo 7.000 žena starosti od 15 do 49 godina i to iz 15 zemalja, uključujući i Srbiju.

Abortirala je sa 19 godina, prošla kroz pravi PAKAO i sada ima važnu poruku za sve žene koje razmišljaju o tome

U Srbiji se godišnje uradi 60.000 abortusa! Samo 7 odsto žena koristi kontracepciju, a 21 veruje u metod "prekinuti snošaj"

Rezultati su pokazali da u proseku žena tokom života promeni pet seksualnih partnera. Među rekorderima (posle Austrije i Britanije gde je prosek 8-9 partnera) su se našle i naše žene čiji je prosek 6 seksualnih partnera.

Sigurno je da su mišljenja podeljena, pa dok se pojedini gnušaju ovog podatke, drugi misle da je skroz u redu imati toliko partnera. Neretko se mogu čuti dve verzije kada je ova tema u pitanju: "Poštena je ona žena koja partnere može da izbroji na prstima jedne ruke" kao i "Dok ne prođe svašta, ne može ni da zna koji je pravi za nju".

Svako ima pravo na svoj sud, a broj partnera samo i isključivo zavisi od želje individue. Ipak, u svemu ovome postoji jedna stvar koja brine. Nezaštićeni seksualni odnosi.

Statistika kaže da žena u Srbiji prosečno ima 2.4 seksualna odnosa tokom nedelje. Koliko god puta da uživate u intimnom činu sa partnerom, jedno uvek morate da imate na umu, da kvalitet bude iznad kvantiteta. To znači da, ukoliko ne planirate da osnujete ili proširite porodicu, obavezno koristite zaštitu.

Danas su dostupne razne vrste kontracepcija, a u Srbiji se 33 odsto žena isključivo oslanja na bezbezdnost kondoma, dok je odmah iza njega na spisku "zaštita" prekinuti snošaj sa 21 odsto korisnica.

Budite svesni toga da i sa kondomom možete da imate peh, a ono što nikako nije rešenje nakon toga je abortus.

Foto-ilustracija: Profimedia

Prema navedenom istraživanju, 14 odsto od ukupnog broja ispitanica u Srbiji ranije je već imalo abortus, a 7 odsto od onog dela koji koristi kondom kao zaštitu.


Naša sagovornica je prošla kroz ovu "nezgodu" i odlučila da podeli svoje iskustvo sa vama.

"Uživali smo nekoliko puta i uvek imali kondom. Bili smo sigurni da smo potpuno zaštićeni i da možemo da se predamo jedno drugome, bez psihičkih opterećenja. A onda se desilo ono što se verujem i većini ponekad desi. Izdao nas je kondom, da se tako izrazim. Nismo planirali porodicu i to veče smo ostalo budni tražeći izlaz iz nimalo prijatne situacije,"kaže Dijana.

Posavetovala se sa drugaricama koje su se našle u istoj situaciji i dobila savet da popije "pilulu za dan posle".

" Tu sam slušala razne priče, od onih da će mi biti muka kad je popijem, da mogu da imam nus pojave, kao i da samo ukoliko prokrvarim znači da je pilula delovala. Nisam znala šta me čeka, ali sam je popila. Ništa se od navedenog nije dogodilo, ali sam sprečila moguću neželjenu trudnoću," objašnjava Dijana.

Njena izjava nas je navela da vam detaljno objasnimo kako deluje ova tableta. Prvo i osnovno, ovo nije kontracepcija za redovnu upotrebu, već za povremenu, hitnu, onda kada vam stvarno treba. Za svakodnevnu zaštitu, tu su pilule za redovnu oralnu kontracepciju.

Pilula za hitnu kontracepciju je efikasna u sprečavanju nastanka neželjene trudnoće ukoliko se primeni u roku od 72 sata od nezaštićenog polnog odnosa. Najprostije rečeno, sprečava da se spermatozoidi i jajna ćelija "sretnu".

Foto-ilustracija: Profimedia

Dakle, neće vam "uraditi abortus" ukoliko ste je popili kasno i već ostali u drugom stanju, već samo može sprečiti da dođe do začeća ukoliko do njega nije već došlo. Zato i jeste bitno i uvek se naglašava da je potrebno da se uzme što pre nakon nezaštićenog odnosa.

Ako je popijete kada je do trudnoće već došlo, ona neće napraviti nikakav problem u vašem organizmu, ali neće ni sprečiti neželjenu trudnoću.

Takođe, mitovi da je tableta delovala samo ako ste prokrvarile od nje su samo priče. Najveća zabluda je i ona da će pilula da poremeti hormonski status.

"Ako se uzme u prvih 24 sata posle nezaštićenog odnosa, sprečava trudnoću sa efikasnošću čak do 95 odsto. Kada se koriste ove tablete važno je koristiti ih tačno prema uputstvu. Ovu vrstu zaštite možete uzeti i sami, ali morate znati da ovo nije metoda kontracepcije i ne zamenjuje upotrebu kondoma i pilula za kontracepciju," kaže ginekolog Mima Fazlagić.

Da zaključimo, uživajte sa partnerom onoliko koliko vi želite, ali imajte na umu da, ukoliko ne želite da se ostvarite u ulozi roditelja, obavezno imate zaštićene odnose. Ukoliko dođe do nezaštićenog seksualnog odnosa i mogućnosti neželjene trudnoće, abortus nije kontracepcija i nije rešenje, nemojte čekati razmišljajući "ako se baš i desi trudnoća, abortiraću".

Pilula za dan posle će vam i te kako pomoći da izbegnete neprijatno i po zdravlje opasno iskustvo kakvo je abortus.

Daljinac

(Telegraf.rs/Aska.rs)

Video: Iznemogli beloglavi sup spustio se na seosku kuću: Spasavnje ugrožene vrste u selu Sedobro

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA