Društvene mreže nam uništavaju zdravlje: 6 razloga zašto trebate da smanjite posetu vašim profilima
Porast upotrebe društvenih mreža značio je bolju povezanost globalne populacije nego ikada pre u istoriji čovečanstva.
Preterana upotreba društvenih platformi može da ima negativan uticaj na mentalno zdravlje pojedinca. Ovo su šest načina na koje društveni mediji negativno utiču na naše svakodnevno funkcionisanje.
Drastičan manjak samopouzdanja
Svi posedujemo neku vrstu nesigurnosti, a o nekim našim problemima otvoreno razgovaramo dok neke volimo da zadržimo za sebe. Upoređivanjem našeg tela sa tuđim na estetski savršeno uređenim fotografijama na Instagramu ili nastojanjem da kopiramo zvezde na Facebook-u, možemo samo još više da doprinesemo gubitku samopouzdanja.
Ne upoznajete nove ljude
Kao ljudskim bićima, za nas je veoma važno da komuniciramo i uspostavljamo veze sa drugim ljudima. To je teško uraditi ako se zalepimo za ekrane naših telefona i tableta jer tako gubimo socijalnu komponentu naših identiteta. Napredovanjem društvenih mreža više komuniciramo sa virtuelnim prijateljima nego sa onima u stvarnosti.
Ne uživate u momentu
Društvene mreže mogu da budu dobre zato što uvek možemo da se prisetimo nekih lepih trenutaka koji su obeležili određeno vremensko razdoblje našeg života. S druge strane, puno je onih koji propuštaju da uživaju u momentu zbog toga što nastoje da naprave što bolju fotografiju ili video za svoju arhivu na društvenoj mreži.
Ne spavate dovoljno
Optimalna količina sna je veoma važna za očuvanje zdravlja. Kako mnogi od nas koriste mobilne telefone do kasno u noć, to odlaže nas odlazak na spavanje. Pokušajte da postavite zahtev sebi da 40 minuta pre odlaska na spavanje ne gledate telefon.
Poremećaj pažnje
Osim što negativno utiče na našu podsvest, opsednutost društvenim mrežama može da dovede i do poremećaja koncentracije. Ako ne možete da se strpite nekoliko minuta da ne proverite profile na društvenim mrežama to vam sigurno otežava i održavanje koncentracije kada je reč o zbivanjima koja se dešavaju oko vas.
Narušavanje opšteg mentalnog zdravlja
Osim što je dokazano da društvene mreže mogu da izazovu nezadovoljstvo, njihova prekomerna upotreba može da dovede i do razvoja ozbiljnih problema vezanih za mentalno zdravlje, ako što su na prvom mestu anksioznost ili depresija. U jednom istraživanju sprovedenom u martu ove godine oko 41 odsto ljudi je izjavilo kako ih društveen mreže čine uznemirenim, tužnim ili depresivnim.
(Telegraf.rs/klix.ba)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.