Kako je Samsung uspeo da se digne iz pepela eksplodirajućih Galaxy Note 7 telefona i ponovo postane SILA?
Južnokorejska kompanija Samsung uspela je da se uspešno vrati na tržište nakon prošlogodišnjeg fijaska sa eksplodirajućim Galaxy Note 7 pametnim telefonima. Pored uspešnog povratka, ovaj gigant uspeo je da poveća prihode za čak devet odsto!
Samsung je 2016. godine prošao kroz najveću krizu u svom postojanju, piše "B92". Novi model telefona koji su predstavili, Galaxy Note 7, počeo je da eksplodira korisnicima širom sveta. Greška sa baterijom nije oštetila samo biznis, već i reputaciju firme, pa je do oktobra 2016. godine prodaja pala za čak 16 odsto.
- Postali smo predmet sprdnje na društvenim mrežama, naše ime se spominjalo u svakom avionu - rekao je Pio Šunker, zadužen za marketing u kompaniji Samsung na jednoj konferenciji. “Talasi negativnih komentara stizali su jedan za drugim – ne samo od štampe već i od potrošača“ .
Kako su u tome uspeli?
Pre svega, Samsung je prihvatio ODGOVORNOST!
Kada se katastrofa dogodila Samsung je bio svestan da će morati da prihvati odgovornost.
- Nismo imali luksuz da se sklupčamo u položaj fetusa i plačemo, pa je prva stvar koju smo uradili bilo je preuzimanje odgovornosti. Nije to bila prava stvar, to je za Samsung bila jedina stvar koju je morao da uradi - rekao je Šunker.
Kompanija je brzo održala konferenciju za novinare, u kojoj je preuzela potpunu odgovornost za eksplozije uređaja širom sveta. Štaviše, Samsung tada nije imao pojma zbog čega uređaji eksplodiraju.
Nakon održane konferencije kompanija je okupila 700 istraživača i inženjera, 200.000 telefona i preko 30.000 baterija i održala testiranje u najekstremnijim uslovima. Kada su shvatili šta nije u redu, rezultate su izložili javnosti. U januaru su objavili program provere kvaliteta i drugih bezbednosnih dodataka.
Povratili su poverenje
Samsung je odgovorno radio na tome da povrati ljubav i poverenje svojih korisnika i fokusirao se na cilj kako da poveže zaposlene i korisnike. Pokrenuli su unutrašnju kulturu promena i načina na koji komuniciraju sa potrošačima.
- Rizik je bio dosta veći jer smo morali prvenstveno da se oporavimo od štete koja je naneta, a u isto vreme smo morali da lansiramo S8 kada je konkurencija bila najveća. Morali smo da povratimo liderstvo - istakao je Pio Šunker.
Podrška partnera
Agencije za marketing i PR bile su od neverovatne pomoći menadžmentu Samsunga, a tim je sedeo zajedno i pratio šta se dešava na društvenim mrežama kada je kriza počela
- Ne bismo uspeli da nije bilo njih - zaključio je Pio koji kaže da su jednu sobu pretvorili u sobu za društvene mreže u kojoj su se okupljali i posmatrali šta ljudi širom sveta pišu o njima.
(Telegraf.rs)
Video: Zavirili smo u srce Zero Tenacity tima: Gejming na sasvim novom nivou
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Cika Velja
Kad neko pravi sporete i klima uredjaje,pa se onda utrkuje u pravljenju telefona,ja bih mu porucio da se oproba i u pravljenju serpi...ko zna gde ce da upali???
Podelite komentar
Realno
Moglo bi i sa cipelama. Zamisli cipele "Samsung".
Podelite komentar