OBRIŠITE IH - AKO IH IMATE: 5 opasnih aplikacija koje bi trebalo da odmah deinstalirate sa telefona

 ≫ 
  • 2

S obzirom na ogroman broj aplikacija koje se svakodnevno pojavljuju. čak ni Google ne može sve da ih isprati i proveri koliko su bezbedne.

OBRIŠITE IH: 15 aplikacija zbog kojih ćete zažaliti što ste ih instalirali

Zato, bezbednost uređaja zavisi prvenstveno od vas i zbog toga bi trebalo dobro da razmislite pre nego što odlučite da instalirate neku od ovih aplikacija:

1. Aplikacije sa vremenskom prognozom

Foto: Pixabay.com

Ove aplikacije su veoma popularne, ali veliki broj njoh sadrži viruse. Primera radi, postojala jedna u kojoj se nalazio trojanski virus koji je sakupljao podatke sa telefona i slao im hakerima koji su bili zainteresovani za detalje u vezi sa kreditnim karticama korisnika.

2. Društvene mreže

Foto: Flickr/ Jason A. Howie

U ovom slučaju, hakeri nemaju nikakve veze, već bi trebalo da ih deinstalirate jer troše mnogo energije i tako prazne bateriju telefona. Brojnim Facebook korisnicima je mnogo lakše da otvaraju ovu društvenu mrežu u brauzeru nego da koriste zvaničnu aplikaciju.

3. Aplikacije koje "optimizuju" telefon

Pritnskin: Telegraf

Ove aplikacije obećavaju da će vam očistiti keš, obrisati nepotrebne programe i ubrzati telefon. Međutim, brojni moderni telefoni već dolaze sa ovim funkcijama zbog čega su one bespotrebne. Pritom, ove aplikacije troše bateriju, ne ubrzavaju sistem i kao bonus dobijate oglase.

4. Aplikacije koje povećavaju količinu RAM-a

Foto: kickstarter.com

Ako vam ovo zvuči previše dobro da bi bilo istinito - ne grešite.

U pitanju su takođe optimizatori koji privremeno mogu da obrišu cache fajlove, a to vaš telefon može da uradi i sam. Stvar je u tome što ne možete da povećate količinu RAM-a koju telefon već ima, a ove aplikacije ne samo da troše resurse koje imate na raspolaganju, već vrlo lako mogu da sakupljaju i vaše privatne podatke.

5. Aplikacije za defragmentaciju

Foto: Flickr/Highways Agency

Ove aplikacije su postale popularne jer su njihovui kreatori uspeli da ubede ljude da rade isto što i slični programi za kompjutere. Ali na smartfonima ne postoje hard diskovi koji bi bili defragmentovani. Zato ove aplikacije mogu samo da analiziraju koliko određene aplikacije zauzimaju prostora.

Pritom, one samo troše resurse telefona i mogu da sakupljaju vaše lične podatke.

Daljinac

(Telegraf.rs)

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sone

    15. mart 2018 | 15:23

    Znaci sta?! Pa zašto onda i nosimo telefone, možemo koristiti nokia 3310.....

  • Stojko

    15. mart 2018 | 15:08

    najopasnija je ona aplikacija Android.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA