U strahu od kriminala, tehnološka elita pretvara svoje domove u vojne bunkere: "Loše momke" posmatra Sauron

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Strah od kriminala transformisao je kuće tehnoloških elita u prave tvrđave, opremljene sofisticiranim bezbednosnim sistemima koji podsećaju na vojne baze.

Startap iz Silicijumske doline, nazvan Sauron, na čelu sa osnivačima Kevinom Harcom i Džekom Abrahamom, razvija revolucionarni pristup kućnoj bezbednosti koristeći tehnologije poput autonomnih vozila i dronova.

Kuće budućnosti sa "svemogućim" okom

Zamišljeno je da budući domovi budu obezbeđeni sistemima koji kombinuju kamere, senzore i dronove za identifikaciju i odvraćanje uljeza. Sauron koristi tehnologije poput prepoznavanja lica i 3D mapiranja prostora u realnom vremenu, omogućavajući vlasnicima da prate svaku aktivnost oko svoje kuće. Dronovi se koriste za osvetljavanje sumnjivih pokreta, dok centralni nadzorni centar prati i analizira upozorenja.

Kevin Harc, koji je ime kompanije inspirisao zlokobnim "okom" iz "Gospodara prstenova", objašnjava da je ovo pomalo provokativan, ali i nameran izbor. "Loši momci moraju znati da ih neko posmatra", izjavio je Harc, piše The Washington Post.

Strah kao motivacija za inovaciju

Iza osnivanja Saurona stoje lična iskustva osnivača sa provalnicima. Harc je otkrio da ga je incident u sopstvenoj kući, gde alarm nije prepoznao uljeza, podstakao da istraži naprednije pristupe bezbednosti. Dodatno, strah od rastućeg kriminala u San Francisku, koji je često tema tehnoloških podcasta i društvenih mreža, motivisao je razvoj ovih rešenja.

Iako zvanična statistika ukazuje na pad kriminala u ovom području, percepcija nesigurnosti ostaje snažna među stanovnicima, posebno u elitnim krugovima. Harc ovu situaciju poredi sa "vremenima bezakonja" u Njujorku tokom 1970-ih godina.

Napredna tehnologija za ličnu sigurnost

Sauron koristi pristupačne verzije tehnologija kao što su dronovi, kamere visoke rezolucije i lidari kako bi smanjio troškove i povećao dostupnost sofisticiranih sistema. Sistemi su prilagođeni za rezidencijalne korisnike, a prepoznavanje lica se oslanja na tehnologiju kompanije Paravision, koja ima kontroverznu prošlost u vezi sa privatnošću korisnika.

Planovi uključuju širenje na luksuzne nekretnine u Los Anđelesu i Majamiju, ali cena usluge za sada ostaje nepoznata. Harc ističe da trenutni kućni alarmi često daju lažne uzbune, dok je njihov cilj stvoriti pouzdano rešenje koje će vlasnicima pružiti osećaj potpune kontrole nad svojom imovinom.

Tehnološka paranoja i vizije budućnosti

Harc priznaje da strah često vodi tehnološke inovacije. Na večerama među tehnološkom elitom nakon ekonomske krize, diskutovalo se o scenarijima bekstva u druge zemlje i ekstremnim merama zaštite. Međutim, drugi članovi tima, poput Vasu Raman, imaju optimističniji pogled. Raman, koja je odrasla u Mumbaju, veruje da bezbednost u domovima omogućava stvaranje zajedništva unutar zajednice.

"Dobri odnosi sa komšijama počinju sigurnošću u sopstvenom domu", poručila je Raman, ističući važnost zajedničke odgovornosti za bezbednost.

Kako Sauron priprema lansiranje u narednoj godini, ostaje pitanje koliko će ovaj futuristički pristup zaista promeniti percepciju sigurnosti i dopreti izvan bogatih slojeva društva.

(Telegraf.rs)

Video: Nastavlja se suđenje Kecmanovićima: Razredna dečaka koji je počinio masakr u "Ribnikaru" svedoči

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA