Gde treba da stavite ruter u kući za najbolji internet?

 
N. M.
N. M.
 
 
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Bez obzira na to koliko plaćate svoj internet paket, kvalitet Wi-Fi signala u domu može biti direktno povezan sa mestom na kojem se nalazi vaš ruter. Često korisnici nesvesno prave greške u postavljanju rutera, birajući lokacije koje deluju praktično, ali zapravo ometaju širenje signala i smanjuju brzinu interneta. Pogrešan položaj rutera može dovesti do slabijeg signala, prekida veze i frustracija korisnika koji ne dobijaju optimalnu brzinu i pokrivenost.

Uprkos brojnim preporukama koje često čujemo o tome gde je najbolje postaviti ruter, mnogi od tih saveta zapravo se zasnivaju na mitovima koji mogu doneti više štete nego koristi. Pored toga, svaki dom je specifičan, pa pozicija koja radi u jednom prostoru možda neće biti idealna u drugom.

Otkrijte šta zaista funkcioniše kroz ovih sedam najčešćih mitova o pozicioniranju rutera.

Mit 1: Ruter može biti smešten u ćošku kako bi prostor bio uredniji

Iako skrivanje rutera u ćošak može doprineti urednijem izgledu, to ozbiljno može uticati na Wi-Fi signal. Najbolje je postaviti ruter u centralni deo prostora kako bi signal mogao da se širi ravnomerno u svim pravcima. Ako imate više spratova, razmislite o ugradnji mesh mreže za optimalno pokrivanje.

Mit 2: Ruter se može postaviti na pod radi stabilnosti

Postavljanje rutera na pod može izgledati praktično, ali ograničava širenje Wi-Fi signala, jer pod upija deo signala. Umesto toga, preporučljivo je postaviti ruter na uzdignutu površinu, kao što je polica ili sto, kako bi signal imao slobodniji put.

Mit 3: Ruter je najbolje postaviti pored prozora

Pozicioniranje rutera blizu prozora može izgledati logično, ali staklo može reflektovati ili raspršiti signal, što smanjuje kvalitet veze. Držite ruter dalje od prozora i u senovitim delovima prostora da biste izbegli direktnu sunčevu svetlost koja može dovesti do pregrevanja uređaja.

Mit 4: Ruter možete smestiti blizu drugih elektronskih uređaja radi uštede prostora

Mnogi elektronski uređaji, posebno oni koji koriste istu 2.4 GHz frekvenciju, mogu ometati Wi-Fi signal. Da biste izbegli ovaj problem, ruter postavite na udaljenost od najmanje 1.5 metara od drugih uređaja, kako bi signal bio nesmetan.

Mit 5: Ruter možete sakriti iza nameštaja ili drugih predmeta

Zidovi i veći komadi nameštaja poput sofa ili polica mogu značajno oslabiti signal. Pokušajte da uklonite prepreke oko rutera ili ga podignite kako bi signal mogao slobodnije da se širi.

Mit 6: Ruter je efikasnije postaviti u podrum ili na tavan

Podrumi i tavani su obično poslednja mesta gde bi trebalo da postavite ruter. Za bolje pokrivanje tih prostora koristite mesh mrežu ili pojačivače signala koji će osigurati stabilnu vezu bez obzira na deo kuće.

Mit 7: Ruter možete postaviti blizu izvora vode

Voda, poput stakla, može apsorbovati i oslabiti signal. Ako je ruter slučajno postavljen blizu akvarijuma, kuhinjskog sudopera ili kupatila, premestite ga kako biste izbegli smetnje i eventualna oštećenja usled prskanja vode.

Kako zaista optimizovati svoj Wi-Fi signal?

Pored pravilnog pozicioniranja rutera, redovno ažuriranje firmware-a, korišćenje repetitora ili mesh mreže, kao i zamena antene za jaču može značajno poboljšati kvalitet Wi-Fi signala u vašem domu. Ove promene će vam pomoći da u potpunosti iskoristite svoj internet paket i uživate u pouzdanom internetu širom doma.

(Telegraf.rs)

Video: Zbog tragedije u Novom Sadu vozovi i dalje saobraćaju do Petrovaradina

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA