Otkrivena zastrašujuća metoda špijuniranja: Hakeri mogu da prate vaš ekran preko HDMI radijacije
Nova istraživanja otkrivaju zastrašujuću mogućnost hakovanja – presretanje video signala putem bežične HDMI radijacije. Tim istraživača iz Urugvaja otkrio je način za presretanje elektromagnetne radijacije koja dolazi iz HDMI kabla i interpretaciju video signala pomoću veštačke inteligencije.
Tri naučnika sa Univerziteta Republike u Montevideu objavila su svoja otkrića na ArXiv servisu Univerziteta Kornel, što je prvi primetio Techspot. Prema njihovom radu, moguće je obučiti AI model da interpretira male fluktuacije elektromagnetne energije iz HDMI signala. Iako je HDMI standard žičan i obično digitalno šifrovan, dovoljno je elektromagnetnog signala koji izlazi iz ovih kablova da može da bude detektovan bez direktnog pristupa.
Detekcija i dekodiranje su naravno različite stvari. Ipak, istraživači su otkrili da korišćenjem AI modela u kombinaciji sa softverom za prepoznavanje teksta, moguće je "čitati" bežično snimljenu elektromagnetnu radijaciju sa tačnošću do 70 procenata. Iako je to daleko od konvencionalnog snimanja, predstavlja poboljšanje od 60 procenata u odnosu na prethodne metode i dovoljno je za krađu lozinki i drugih osetljivih informacija.
Čak je moguće izvesti ovu tehniku bežično, bez fizičkog pristupa ciljanom računaru, čak i sa spoljašnje strane zgrade pod idealnim uslovima. Presretanje bežičnih elektromagnetnih signala za špijunažu nije nova ideja. Ova ranjivost, poznata kao TEMPEST, ima korene u špijunaži još iz Drugog svetskog rata. Međutim, HDMI kablovi, kao digitalni prenosnici sa određenim nivoom enkripcije koristeći HDCP sistem, nisu smatrani posebno podložnim ovakvim napadima.
Metoda napada uz pomoć AI algoritma, koju istraživači nazivaju "Deep-TEMPEST", otvara uznemirujuće mogućnosti. Istraživači tvrde da ovaj sistem ili funkcionalno identične alternative već koriste državni špijuni i agenti industrijske špijunaže. Sofisticirana priroda ove tehnike i potreba za prisustvom u blizini ciljnog sistema znače da obični korisnici verovatno nisu ugroženi. Međutim, svaka državna agencija ili velika kompanija sa osetljivim podacima treba da bude oprezna i razmotri mere za zaštitu od elektromagnetne radijacije – posebno za zaposlene koji rade od kuće.
(Telegraf.rs)
Video: Panika u Užicu, iscureo gas pa nastao požar: Plamen kod nekadašnje fabrike Cvete Dabić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ништа ново
ТВ оператер нас чује, а често и види, у зависности од врсте тв апарата и даљинског.
Podelite komentar
Gox
VGA je davno besplatan plugin dok se HDMI plaća za praćenje preko antene i to nekih +100$ ako se ne varam , takođe i SMS je tu negde po ceni matematike za obradu podataka..
Podelite komentar