Revolucionarna inovacija NASA-e omogućava efikasno istraživanje dna okeana
NASA je poznata po mapiranju zvezda i planeta, ali sada bi njihova inovacija mogla da omogući robotima da mapiraju celo morsko dno naše planete, otkrivajući resurse i štiteći staništa. Iako sonar uređaji za ovakve operacije nisu novi, njihov rad je često ograničen trajanjem baterije.
Inženjer u NASA-inoj Laboratoriji za mlazni pogon u južnoj Kaliforniji, Ji Čao, upoznao se sa ovim ograničenjima iz prve ruke. Kao naučni projektant na misiji satelita Akvarijus za merenje saliniteta okeana, Čao je koristio senzore koji su morali da budu raspoređeni širom okeana. Glavni problem u praćenju okeana je trajanje baterija senzora, koje se ne mogu oslanjati na solarnu energiju. Kada se baterije isprazne, senzori ostaju neaktivni ili moraju da se pune uz pomoć brodova što može biti skupo.
Sa svojim kolegama iz JPL-a, Čao je osmislio rešenje. Razvili su energetske module zasnovane na materijalu sa faznim prelazom, u ovom slučaju parafinskoj supstanci sa tačkom topljenja oko 50°F – između tipičnih dubokih okeanskih i površinskih temperatura. Dok uređaj izranja na površinu da bi preneo podatke, materijal se topi i širi, pokrećući motor koji puni bateriju.
Ovaj princip je sličan parnoj mašini, ali prelazak iz čvrstog u tečno stanje donosi samo 10% ekspanzije, što je dovoljno za efikasno napajanje uređaja.
Čao je zatim licencirao ovu inovaciju i osnovao kompaniju Seatrec Inc. iz Viste, Kalifornija. Seatrec prodaje svoj SL1 energetski modul istraživačkim laboratorijama, univerzitetima, vladinim istraživačima i vojsci. Mnoge organizacije, uključujući off-shore bušače, developere vetroparkova, vojsku i ekološke aktiviste, zainteresovane su za mapiranje 80% morskog dna koje još nije istraženo.
(Telegraf.rs)
Video: Budućnost je tu: Robot Ameca se rasteže, uživa u muzici i igra
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.