AI četbotovi vodili tehnološku kompaniju: Napravili softver za manje od 7 minuta — za manje od jednog dolara
Veštačka inteligencija kao što je OpenAI-ov ChatGPT pokazuje da je sposobna za upravljanje softverskom kompanijom brzo i ekonomično, uz minimalnu ljudsku intervenciju, prema novoj studiji. Ovo otkriće dolazi nakon niza istraživanja koja pokazuju sposobnost velikih jezičnih modela da upravljaju virtuelnim gradom.
Eksperiment su sproveli istraživači sa Univerziteta Braun i više kineskih univerziteta. Kreirali su hipotetičku softversku kompaniju pod nazivom ChatDev. Ova kompanija je dizajnirana na osnovu vodopadnog modela, sekvencijalnog pristupa izradi softvera, i podeljena je u četiri faze: dizajniranje, kodiranje, testiranje i dokumentovanje.
Istraživači su svakom AI četbotu dodelili specifične uloge pomoću "ključnih detalja" koji opisuju "zadatak i uloge, protokole komunikacije, kriterijume za završetak i ograničenja". Zatim su rasporedili botove u odgovarajuće faze. "CEO" i "CTO" ChatDeva, na primer, radili su na "dizajniranju", dok su "programer" i "umetnički dizajner" radili na "kodiranju".
Svaki bot je zatim komunicirao s minimalnim ljudskim faktorom da bi završio specifične delove procesa razvoja softvera. Na kraju, kompletiran je ceo softver, a vreme i trošak izrade su analizirani, piše Business Insider.
Istraživači su otkrili da je AI vođena kompanija mogla da završi ceo proces razvoja softvera "za manje od sedam minuta po trošku ispod jednog dolara". Zanimljivo je da su botovi mogli da identifikuju i reše "potencijalne ranjivosti" putem svojih sposobnosti "memorije" i "samo-refleksije".
Studija navodi da je oko 86,66% generisanih softverskih sistema "bez greške izvršeno". Ovi rezultati potencijalno mogu pomoći mlađim programerima ili inženjerima u realnom svetu, iako studija prepoznaje i ograničenja kao što su greške i pristrasnosti u jezičnim modelima.
Iako je eksperiment očigledno utemeljen u akademskom kontekstu, pitanje je koliko će vremena proći do trenutka kada će ovakvi modeli biti implementirani u pravom poslovnom okruženju. Osim toga, otvara se niz etičkih i ekonomskih pitanja o tome šta će se dogoditi sa ljudskim radnicima u softverskoj industriji ako AI četbotovi postanu sposobni za izvršavanje tih zadataka.
(Telegraf.rs)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
frf
Cini se da je zavrsilo programersko zlatno doba...
Podelite komentar