Da li je putovanje kroz vreme moguće? NASA kaže da jeste, imaju niz eksperimenata koji dokazuju ovu tezu

 ≫ 
  • 3

Da li je putovanje kroz vreme moguće? NASA daje jasan odgovor: Iako ljudi ne mogu da skoče u vremensku mašinu i odu u prošlost, znamo da satovi na avionima i satelitima putuju različitom brzinom od onih na Zemlji.

Kako piše spaceplace, svi putujemo kroz vreme. Putujemo jednom godišnje između rođendana, na primer. I svi putujemo kroz vreme približno istom brzinom: jedna sekunda u sekundi.

NASA-ini svemirski teleskopi takođe nam pružaju osvrt na prošlost. Teleskopi nam pomažu da vidimo zvezde i galaksije koje su veoma daleko.

Potrebno je mnogo vremena da svetlost iz dalekih galaksija stigne do nas.

Dakle, kada gledamo u nebo teleskopom, vidimo kako su te zvezde i galaksije izgledale pre mnogo vremena.

Međutim, kada pomislimo na frazu "putovanje kroz vreme" obično mislimo na putovanje brže od sekundi po sekundi.

Takvo putovanje kroz vreme više zvuči na one koje vidite u filmovima ili u knjigama o naučnoj fantastici. Ali da li može da bude stvarno? Nauka kaže - da!

Albert Ajnštajn Foto: Pixabay

Teorija relativnosti

Pre više od 100 godina, Albert Ajnštajn došao je na ideju o tome kako vreme funkcioniše. On je to nazvao relativnošću.

Podsetimo se, ova teorija kaže da su vreme i prostor povezani. Ajnštajn je takođe rekao da naš univerzum ima ograničenje brzine: ništa ne može da putuje brže od brzine svetlosti (186.000 milja u sekundi).

Šta to znači za putovanje kroz vreme?

Prema ovoj teoriji, što brže putujete, sporije doživljavate vreme. Naučnici su uradili neke eksperimente kako bi dokazali tačnost ove rečenice.

Na primer, primenjen je eksperiment sa dva sata podešena na isto vreme. Jedan sat je ostao na Zemlji, dok je drugi bio smešten u avionu (u smeru rotacije Zemlje).

Nakon što je avion obleteo svet, naučnici su uporedili dva sata. Sat na brzom avionu bio je malo iza sata na zemlji. Dakle, sat u avionu je išao nešto sporije u vremenu od 1 sekunde u sekundi.

Svemirska stanica Mir Bivša sovjetska svemirska stanica „Mir”. Foto: Wikimedia/NASA/Public domain

Kako funkcioniše GPS?

Da li ste znali da se GPS oslanja na proračune putovanja kroz vreme kako bi vam pomogao da se krećete po gradu?

GPS sateliti kruže oko Zemlje veoma brzo brzinom od oko 14.000 kilometara na sat. Ovo usporava GPS satelitske satove za mali delić sekunde (slično kao u primeru aviona iznad). Međutim, sateliti takođe kruže oko Zemlje oko 20.200 km iznad površine. Ovo zapravo ubrzava GPS satelitske satove za manji delić sekunde.

Evo kako: Ajnštajnova teorija takođe kaže da gravitacija krivi prostor i vreme, uzrokujući usporavanje protoka vremena. Visoko tamo gde orbitiraju sateliti, Zemljina gravitacija je mnogo slabija. Ovo uzrokuje da satovi na GPS satelitima rade brže od satova na zemlji.

Kombinovani rezultat je da satovi na GPS satelitima doživljavaju vreme nešto brže od 1 sekunde u sekundi.

Srećom, naučnici mogu da koriste matematiku da isprave ove razlike u vremenu.

Da naučnici nisu ispravili GPS satove, došlo bi do velikih problema, odnosno oni ne bi mogli tačno da izračunaju svoju ili vašu poziciju.

Greške bi se povećavale do nekoliko milja svakog dana, što je velika stvar. GPS mape mogu pomisliti da vaš dom nije ni blizu gde se zapravo nalazi.

Da, putovanje kroz vreme je zaista prava stvar. Ali to nije baš ono što ste verovatno videli u filmovima. Pod određenim uslovima, moguće je doživeti da vreme prolazi brzinom različitom od 1 sekunde u sekundi. I postoje važni razlozi zašto moramo da razumemo ovaj oblik putovanja kroz vreme u stvarnom svetu.

(Telegraf.rs)

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • M.K.

    17. novembar 2022 | 22:14

    Fantastican clanak 👌🏻♥️✨ vreme kao dimenzija ne znam kako bih to opisala , gravitaciono polje zemlje i meseca takodje uticu na prostor- vreme.Volim da citam o ovakvim stvarima. Einstein je Einstein ali Nikola Tesla je Car ❣️💫💫💫✨🌌

  • Go go

    17. novembar 2022 | 17:44

    Ajnštajn...? To beše muž Mileve Marić?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA