Svemirski teleskop Džejms Veb je snimio atmosferu bizarne udaljene planete
Smeđi patuljci su intrigantni zvezdani objekti
Džejms Veb je primetio čudnu planetu sa oblacima ispunjenim peskom. Egzoplaneta, koja je smeđi patuljak, prvobitno je otkrivena 2016. Poznata je kao VHS 1256 b i kruži oko dve male crvene patuljaste zvezde. Astronomi su bili zbunjeni čudnim crvenkastim sjajem egzoplanete, ali im je Džejms Veb dao značajno bolji pogled.
Smeđi patuljci su intrigantni zvezdani objekti. Ove planete nisu dovoljno velike da bi se pretvorile u zvezde, ali su jednostavno prevelike da bi bile obične planete. Pored toga, smeđi patuljci mogu proizvesti sopstvenu toplotu i svetlost sagorevanjem deuterijuma.
Astronomi su verovali da je crvenkasti sjaj po kojem je planeta postala tako poznata uzrokovana nečim u njenoj atmosferi.
Čini se da je ovo uverenje potvrđeno zahvaljujući zapažanjima svemirskog teleskopa Džejms Veb. Gledajući u smeđeg patuljka, astronomi su uspeli da otkriju guste oblake silikatnih zrnaca nalik pesku.
Svemirski teleskop je takođe pokupio tragove vode, ugljen-monoksida, ugljen-dioksida, metana, natrijuma i kalijuma.
Astronomi kažu da je smeđi patuljak koji je Džejms Veb primetio još uvek mali za tu vrstu planete. To najverovatnije znači da je planeta još mlada. Udaljena je oko 72 svetlosne godine od Zemlje, piše BGR.
Ovo nije prvi put da je Veb otkrio vodu na nekoj egzoplaneti. Nije čak ni prvi put da je Veb otkrio ugljen-dioksid. NASA-ina najnovija svemirska opservatorija bila je veoma zauzeta otkako je započela naučne misije u julu.
Ovo je tek početak.
(Telegraf.rs)
Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.