Noćna mora postaje realnost: Naučnici za robote napravili kožu od pravih ljudskih ćelija, čak i rane zarastaju

 ≫ 
  • 3

Kako je izvestio BGR, japanski naučnici su koristili ćelije ljudske kože da bi stvorili "ekvivalent živoj koži" koji funkcioniše na sličan način kao i ljudska koža.

Ova koža napravljena u laboratoriji uspešno je replicirala izgled i dodir prave ljudske kože, i kao takva, vodootporna je i može se zaceliti kada je povređena manjim ranama i ogrebotinama, slično živim organizmima.

Istraživači su objavili rad o eksperimentu u časopisu Matter, gde su objasnili kako su pomešali kolagen i ljudske dermalne fibroblaste da bi stvorili rastvor za kožu. Zatim su potopili robotski prst u supstancu i videli da se materijal čvrsto spojio sa robotskim "delom tela" i izgledao gotovo kao pravi ljudski prst.

Šodži Takeuči, profesor na Univerzitetu u Tokiju i vodeći autor ove studije, veruje da je živa koža "krajnje rešenje" da humanoidni roboti dobiju realističan izgled jer je materijal korišćen za pravljenje ove kože imao istu vizuelnu teksturu i jedinstvene mogućnosti koje bismo očekivali od kože na živim organizmima.

Naučnici žele da se ljudi osećaju prijatno u interakciji sa humanoidima, posebno u zdravstvenoj i uslužnoj industriji. Oni smatraju da je izgled nalik čoveku važan faktor da roboti budu pristupačniji, napominjući da bi mogli da ugrade folikule dlake, nokte i znojne žlezde kako bi dodatno poboljšali detalje kože.

Ovakva tehnologija više nije naučna fantastika i ubrzano je napredovala poslednjih godina. Elon Mask radi na otkrivanju prototipa Tesla Bota ove godine, dok je Engineered Arts već debitovao stvarnog humanoidnog robota po imenu Ameka, ali nije svima najjasnije šta da misle o tome, a posebno onima koji su ikada gledali bilo koju epizodu serije Westworld.

Video: Da li je moguće oživeti ljude iz praistorije? Srpski gejmeri i naučnici imaju odgovor

(Telegraf.rs)

Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA