NASA-in Džejms Veb svemirski teleskop gledaće duboko kroz kosmičke oblake, a sve kako bi otkrio ovu tajnu

 ≫ 
  • 0

Svemirski teleskop Džejms Veb je trenutno u fazi hlađenja, a cilj je da se pripremi instrument za očitavanje srednjih talasnih dužina infracrvenog spektra spuštanjem na temperaturu manju od sedam kelvina, odnosno -266 stepeni Celzijusa.

NASA, u međuvremenu, testira druge instrumente i osigurava da sve radi kako treba - od zadnjeg dela ogledala do drugih mernih sistema.

NASA je često delila postove na zvaničnim veb sajtovima i Twitteru o pripremi i kalibraciji najnaprednije opservatorije u istoriji, kao i prve poglede na udaljena svemirska tela, uključujući galaksije iz najranije ere našeg univerzuma.

Jedna od nama bližih tema tiče se formiranja planeta i zvezda, koje će naučnici poput Klausa Pontopidana, stručnjaka sa Instituta za svemirski teleskop, detaljno istražiti.

“Očekujemo da ćemo u prvoj godini rada, uz pomoć Veb teleskopa, otvoriti nova poglavlja u istoriji našeg nastanka – formiranja zvezda i planeta. To je studija koja povezuje egzoplanete i okruženje u kojem su nastale. Vebovi infracrveni instrumenti mogu da gledaju kroz prašinu, detektuju toplotna očitavanja mladih zvezda i planeta i prisustvo važnih hemijskih komponenti kao što su voda i organska hemija”, rekao je Pontopidan.

Zahvaljujući infracrvenom svetlu, moći ćemo da saznamo mnogo više o mladim planetama. Vreme potrebno za njihov nastavak je relativno kratko u kosmičkim razmerama (100.000 godina), što znači da u tom periodu oko njih još uvek postoji oblak neprobojne svemirske prašine.

Zahvaljujući infracrvenim instrumentima, moći ćemo da vidimo kroz ovaj oblak i da pratimo planete tokom prvih faza razvoja – jer se sastoje od gasa i prašine koje obezbeđuje njihova matična zvezda.

Džejms Veb svemirski teleskop Foto: Pixabay

Još jedna oblast interesovanja biće posmatranje zvezda. Džinovske planete i zvezde su slične u početku – počinju život kao naduvane strukture koje se vremenom smanjuju.

Kako se mlade zvezde postepeno zagrevaju, džinovske planete se hlade i emituju mnogo svetlosti u infracrvenom spektru, što znači da Džejms Veb može lako da ih prepozna i analizira, prenosi Tportal.

Na kraju, infracrveni spektar je idealan za prepoznavanje vode i raznih organskih jedinjenja.

Sva četiri Veb instrumenta mogu prepoznati molekule koristeći spektroskopske modove, uključujući molekularni led prisutan u hladnim oblacima pre formiranja zvezda.

MIRI, na primer, može da posmatra molekularni gas u blizini mladih zvezda, gde možemo pronaći stenovite, potencijalno naseljive svetove.

(Telegraf.rs)

Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA