Astronomi su možda otkrili galaksiju koja je jedva mlađa od Velikog praska: Otkriće koje pokreće mnoga pitanja

 ≫ 
  • 0

Japanski istraživači otkrili su ono što bi moglo da bude najudaljenija galaksija poznata do sada. HD1 je dovoljno daleko da se procenjuje da je njena svetlost stara 13,5 milijardi godina, odnosno da je počela da sija samo 300 miliona godina nakon Velikog praska.

To je čini 100 miliona godina starijom od prethodnog rekordera, GN-z11, i sugeriše da bi mogla imati neke od prvih (Populacija III) zvezda koje su se pojavile u rejonizaciji nakon “mračnog doba” univerzuma.

Tim naučnika je uočio HD1 nakon 1.200 sati posmatranja koristeći Spitzer svemirski teleskop, Subaru teleskop, UK infracrveni teleskop i VISTA teleskop.

Potvrdili su udaljenost koristeći Atacama Large Millimeter/submilimetar Array, a crvena nijansa je indikovala veoma udaljenu galaksiju.

Astronomi i dalje žele da provere svoje rezultate, a mogli bi da dobiju tu priliku kada svemirski teleskop Džejms Veb pogleda galaksiju koristeći svoje infracrvene senzore.

Ako naučnici mogu da potvrde postojanje HD1, to će pokrenuti brojna pitanja.

HD1 se ne uklapa lako u postojeće modele formiranja galaksija i sugeriše da su već postojali izuzetno svetli objekti u ranom univerzumu. Nije da bi astronomskoj zajednici smetalo - ovo bi pomoglo da se preciziraju njihovi kosmološki modeli.

Video: Kiša meteora kakvu samo poželeti možete

(Telegraf.rs)

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA