Deo Mlečnog puta je oko 2 milijarde godina stariji nego što se ranije mislilo, tvrde astronomi
Astronomi su pokazali da je deo Mlečnog puta poznat kao “debeli disk” počeo da se formira pre 13 milijardi godina, oko 2 milijarde godina ranije nego što se prethodno smatralo, i samo 800 miliona godina nakon Velikog praska.
Ovaj iznenađujući rezultat dolazi iz analize koju su izvršili Maošeng Sjang i Hans Valter Rik, sa Maks Plank instituta za astronomiju u Nemačkoj.
Koristeći podatke iz Gaia opservatorije Evropske svemirske agencije, istraživači su uspeli da izgrade vremensku liniju formiranja Mlečnog puta tako što su identifikovali subgigantske zvezde u različitim regionima.
Uzeli su podatke o sjaju i položaju iz istraživanja skoro četvrt miliona zvezda i kombinovali ih sa njihovim hemijskim sastavom da bi došli do starosti zvezdanih tela.
U subgigantskim zvezdama, energija je prestala da se generiše u jezgru zvezde i preselila se u omotač oko jezgra, dok se sama zvezda pretvara u crvenog džina.
Pošto je subgigantska faza relativno kratka evoluciona faza u životu zvezde, ona omogućava da se njena starost odredi sa velikom tačnošću, rekli su astronomi.
Naša galaksija je napravljena od različitih komponenti koje se mogu podeliti na oreol i disk. Oreol je sferni region koji okružuje disk i tradicionalno se smatra najstarijom komponentom galaksije.
Disk se sastoji od dva dela: tankog diska i debelog diska.
Tanak disk sadrži većinu zvezda koje vidimo noćnom nebu, dok debeli disk sadrži samo nekoliko procenata ukupnog broja zvezda Mlečnog puta.
Identifikujući subgigantske zvezde u ovim različitim regionima, istraživači su uspeli da izgrade vremensku liniju formiranja Mlečnog puta - i tada su dobili iznenađenje.
Starost zvezda je jasno otkrila da se formiranje Mlečnog puta desilo u dve različite faze.
U prvoj fazi, počevši samo 800 miliona godina nakon Velikog praska, debeli disk je počeo da formira zvezde.
Ovo ranije formiranje debelog diska ukazuje na drugačiju sliku rane istorije naše galaksije.
"Naši rezultati pružaju izuzetne detalje o tom delu Mlečnog puta, kao što su njegov rođendan, stopa formiranja zvezda i istorija obogaćivanja metala", rekao je Maošeng.
"Sastavljanje ovih otkrića pomoću podataka Gaia-e revolucioniše našu sliku o tome kada i kako je nastala naša galaksija."
Cela studija objavljena je u naučnom časopisu Nature.
Video: Kiša meteora kakvu samo poželeti možete
(Telegraf.rs)
Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ravnozemljaš
Zemlja je ravna ploča
Podelite komentar
Crni Gruja
Sve je to Bog stvorio pre 10 000 god. Ti što se bacaju milijardama godina su smešni. Kad nešto ne znaju da objasne onda kažu: to se desilo pre 10 miliona godina. Od neživog ne može da nastane živo, al za 10 miliona godina može.
Podelite komentar
M.K.
Dobar clanak 👌🏻,ja mislim da vreme ne postoji u galaksiji ..postoje samo kretanja planete zvezde ✨✨✨💫☀️ ,veme je relativna stvar.. i okolina na zemlji se stalno menja gravitacija tj. svetlost✨✨✨
Podelite komentar