Astronomi sada kažu da raketa koja treba da udari u Mesec nije Maskova, već kineska raketa lansirana 2014.

 
 ≫ 
  • 2

Bil Grej, koji piše široko korišćeni softver “Project Pluto” za praćenje objekata blizu Zemlje bio je prvobitni izvor za priču o Falcon 9 koja će udariti u Mesec.

Nakon prvobitne izjave astronoma Bila Greja, koji je prvi rekao da će se Falcon 9 raketa kompanije Elona Maska, sudariti sa Mesecom, dobio je mejl od američke agencije NASA sa preporukom da ponovo pogleda podatke, jer su oni verovali da nije u pitanju raketa poznatog milijardera.

Grej je prošlog meseca rekao da će Falcon 9 udariti u Mesec 4. marta, a ta tvrdnja je privukla veliku pažnju medija i javnosti, a i lavinu kritika Maskove SpaceX kompanije.

Ilon Mask, Elon Musk Foto: Tanjug/AP

Video: Uspešno lansirana raketa: Stižu hrana i gorivo za ekspediciju u Međunarodnoj svemirskoj stanici

Međutim, sada deluje da mu svi duguju izvinjenje, jer prema novim podacima, raketa koja će udariti u Mesec je kineska raketa koja je lansirana 2014. godine, pišu mediji, a prenosi Klix.ba.

Grej je priznao da je napravio grešku u prvobitnoj identifikaciji svemirskog otpada koju su on i drugi astronomi 2015. nazvali WE0913A.

Kada su Grej i njegove kolege prvi put primetili objekat, nekoliko tragova ih je navelo da pomisle da je to druga faza rakete Falcon 9 koja je te iste godine odvela DSCOVR satelit duboko u orbitu.

Identifikacija objekta bi verovatno prošla nezapaženo u medijima da astronomi naknadno nisu otkrili da će se sudariti sa Mesecom.

“Još 2015. godine sam pogrešno identifikovao ovaj objekat kao 2015-007B, drugu fazu svemirske letelice DSCOVR. Imao sam prilično dobre dokaze za identifikaciju, ali ništa definitivno. To uopšte nije neobično, jer identifikacija svemirskog otpada zahteva detektivski rad, a ponekad ga i mi ne možemo identifikovati“, rekao je Grej.

Džon Đorđini, NASA-in inženjer obavestio je Greja da je “Horizons” baza podataka, koja može da proceni lokaciju i orbitu skoro pola miliona nebeskih tela u našem solarnom sistemu, pokazala da orbita letelice DSCOVR nije blizu Meseca. Zbog toga bi bilo neobično da druga faza rakete “zaluta” sa kursa.

Grej sada tvrdi da je prilično siguran da će se sa Mesecom sudariti raketa koja pripada Kini. U oktobru 2014. Kina je lansirala raketu Long March 3C u okviru misije Chang'e 5-T1, a Grej je otkrio da ova raketa odgovara opisu one koja će se sudariti sa Mesecom.

(Telegraf.rs/Klix.ba)

Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Da se prekrstim

    14. februar 2022 | 18:04

    Boze oslobodi nas od Demona, koji udaraju na carstvo tvoje! Amin.

  • Boban

    14. februar 2022 | 18:12

    Sa tim raketama ne zagadjuju okolinu?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA