Najveći ruski modul posle 15 godina stigao do Međunarodne svemirske stanice
Posle skoro 15 godina odlaganja i tehničkih zastoja, novi ruski naučni modul nazvan "Nauka" uspešno je pristao uz Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) u orbiti Zemlje, objavila je ruska svemirska agencija "Roskosmos".
Međutim, treba još nekoliko meseci rada uz niz izlazaka posade u svemir da bi se "Nauka" mogla koristiti. Taj naučni modul poleteo je raketom "Proton-M" 21. jula sa kosmodroma Bajkonur u Kazahstanu.
Iako je "Nauka" laboratorijski modul, poslužiće i za drugi rad i kao skladište opreme za regeneraciju vode i kiseonika, navode u "Roskosmosu".
Težak 20 tona i unutrašnje zapremine od 70 kubnih metara to je jedan od najvećih elemenata ISS. Građen je još od 1990-ih godina, ali je njegovo lansiranje, prvobitno planirano za 2007. godinu, stalno odlagano.
Kao i drugi ruski svemirski projekti, modul je imao problema sa finansiranjem, birokratskim grešakama i tehničkih problema.
"Nauka" zamenjuje ruski modul za pristajanje "Pirs" koji se u ponedeljak odvojio od ISS-a i izgoreo pri ulasku u Zemljinu atmosferu iznad Tihog okeana.
"Pirs" je bio povezan sa orbitalnom stanicom ISS od 2011. godine i trebalo je da se koristi samo pet godina, ali je odlaganje njegove smene primoralo "Roskosmos" da mu produži vek.
(Telegraf.rs/Beta)
Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Др
Чуди ме да нема коментара стручњака са портала да нам ближе појасне рад на овој станици,!!!
Podelite komentar