Sunce "unatraške": Nova tehnologija omogućava solarnim pločama da "prave" struju i tokom noći
Solarne ploče, poznate i kao fotonaponske ćelije, suočavaju se sa nekoliko izazova. Prvenstveno ih ometa promena godišnjih doba, koja donosi oblačne i kraće dane, ali je ipak osnovni izazov njihova nemogućnost da rade noću.
Profesor Džeremi Mandej sa Kalifornijskog univerziteta Dejvis je osmislio rešenje za ovaj problem. U svojoj studiji on izlaže nacrt izvrnutih solarnih ćelija koje mogu da upijaju električnu energiju noćnog neba.
Ovakve solarne ćelije bi noću radile u suprotnom smeru. Sunčeva svetlost svake noći napušta Zemlju u vidu infracrvenih zraka, kojima se održava ustaljena temperatura.
Obične solarne ćelije proizvode energiju upijanjem sunčevih zraka, dok bi njegova "naprava" emitovala svetlost i na taj način bi strujni napon išao u suprotnom smeru, proizvodeći energiju, objašnjava Mandej.
Prema Mandejevom nacrtu, izvrnuta solarna ploča bi bila u stanju da proizvede i do 50 vati energije po kvadratnom metru, što je četvrtina energije koju obični paneli proizvedu tokom dana. Novi sistem bi funkcionisao i danju, u slučaju da nestane svetlosti ili ako su paneli okrenuti od Sunca.
Pojedina istraživanja ukazuju i na mogućnost prikupljanja otpadne toplote koju proizvodi glomazna mašinerija.
Inače, ovaj princip nije novina. I sami ga primenjujemo leti, kada otvorimo vrata i prozore kako bi toplota napustila naše stanove. U suštini, ovakav oblik pasivnog hlađenja koristi noćno nebo kao ogromni izvor toplote, piše Euronews Living.
Prošlogodišnji eksperiment Univerziteta Stanford je pokazao da se tehnologijom može proizvesti energija koristeći promenu u temperaturi između obdanice i noći. Iako su izvrnute solarne ploče tek u fazi nacrta, ovakav izum bi mogao da reši problem sakupljanja sunčeve energije u oblastima gde su vremenske prilike promenjive ili postoji manjak sunčeve svetlosti.
(Telegraf.rs/N.I.)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.