VESELIN JEVROSIMOVIĆ: Baterije na preklop
Pisao sam prošle nedelje o budućnosti pametnih telefona i o narednim generacijama uređaja na preklop koji će posedovati savitljive ekrane.
Predviđanje je i da bi televizori, pametni reklamni paneli i druge vrste aparata mogli da koriste ekrane koje je moguće saviti u rolnu. Na taj način dobija se značajna ušteda prostora, prilagodljivost konkretnim potrebama u datom trenutku i mogućnost ugradnje mnogo većih dijagonala displeja na uređajima.
Budući da je smanjenje dimenzija jedan od glavnih razloga za ovaj novi trend u izradi modernih pametnih elektronskih uređaja, postavlja se pitanje na koji način bi i druge sastavne komponente mogle optimalnije da se spakuju u unutrašnjost kućišta. Jedan od mogućih odgovora odnosi se na baterije, čije su dimenzije i kapacitet do sada bili jedan od najvažnijih ograničavajućih faktora pri proizvodnji računara i korisničke elektronike.
Naime, stručnjaci su nedavno uspeli da razviju prototip baterije koju je moguće savijati, razvlačiti i uvijati poput gume. Pri tome je ona izuzetno tanka, pa raspoloživi prostor može mnogo efikasnije da se iskoristi, dok inovatori zaista mogu da puste mašti na volju i pronađu idealna rešenja.
Za sada se koristi klasičan princip kao kod svima nam poznatih litijum-jonskih baterija.
Verujem, međutim, da će nove tehnologije za pohranjivanje električne energije, u kombinaciji sa ovim rešenjem, dovesti do dodatnih unapređenja.
Nije ovo jedini pokušaj razvoja baterija koje se prilagođavaju potrebnom obliku. Već sada imamo nekoliko uspešnih rešenja za minijaturne savitljive baterije koje mahom koriste alternativna jedinjenja i materijale poput grafena.
Njihova snaga, dovoljna za snabdevanje energijom dioda i malih čipova, ipak ne može da zadovolji potrebe većih uređaja. Pomenuto novo rešenje koje su predstavili švajcarski naučnici prevazilazi ovaj problem.
Posle fleksibilnih ekrana i baterija, verujem da će i neki drugi sastavni delovi modernih uređaja postati savitljivi i znatno manji. To nas dovodi do posebne teme, a to su pametna odeća i nosiva tehnologija. Zamislite platna i slične materijale u koje je moguće utkati baterije i ostale računarske komponente tako da za korisnika one ne predstavljaju smetnju niti opterećenje.
Više o tome pisaću u nekom od narednih tekstova.
(Telegraf.rs/Informer)
Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.