VESELIN JEVROSIMOVIĆ: Doktore, prepišite mi aplikaciju!

 ≫ 
  • 1

Do sada je prepoznato više od šezdeset hiljada različitih dijagnoza, otkriveno šest hiljada lekova i ustanovljeno četiri hiljade medicinskih i hirurških zahvata, procedura i tehnika za lečenje tih dijagnoza. Sad to sve "samo" treba primeniti na svaku od sedam i po milijardi osoba da bismo bili sigurni da je čovečanstvo zdravo.

U realnosti, postoje brojne prepreke. Od toga da ljudi ne obraćaju pažnju na rane simptome i ne javljaju se lekarima na vreme, preko činjenice da sve manje brinemo o prevenciji i zdravom životu, do surove istine da mnogi ne mogu da priušte adekvatno lečenje. Tu dolazimo do tehnologije kao mogućeg rešenja za neke od navedenih problema.

Foto: Promo

Nebrojeno sam puta pisao o takozvanoj "nosivoj" tehnologiji, novim pametnim uređajima sposobnim da prate sve osnovne parametre zdravstvenog stanja korisnika i da pravovremeno upozore na moguće probleme. Još i više - ovako prikupljeni podaci mogu da se centralno pohranjuju radi statističke obrade i mnogo boljeg uvida u efekte pojedinih terapija, kretanje epidemija i aktivnost virusa. 

Povezani pametni uređaji mogu da imaju i direktnu komunikaciju sa lekarima, koji onda mogu da reaguju bez potrebe za prijemom pacijenta u zdravstvenu ustanovu. U nekim slučajevima moguće je čak i korišćenje namenskih specifičnih mobilnih aplikacija. Ovakve aplikacije ne bi trebalo da budu dostupne široj publici, pa se može desiti da u budućnosti i bukvalno imamo softverska rešenja koja se izdaju na recept.

Ceo koncept se zasniva na prikupljanju i obradi velikih količina podataka u realnom vremenu. Ovo je u prošlosti bilo praktično nemoguće, ali nove tehnologije otvaraju vrata za pregršt mogućnosti i rešenja. 

Zbog toga se često koristi naziv "zdravstvena zaštita vođena podacima" (eng. data drivenhealthcare). Verujem da ćemo u skoroj budućnosti biti svedoci prave revolucije u zdravstvu i da će nemoguća misija lečenja svih kojima je pomoć potrebna biti ostvarena.

(Telegraf.rs/Informer.rs)

Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ljubo

    20. jun 2018 | 13:54

    Velika je subjektivnost i kod lekara a kamoli kod pacijenata.SVE CE SE TO PRETVORITI U PARADOKS.MEDICINA MOZE DA NAPREDUJE U BLISKOM ODNOSU LEKAR PACIJENT I TEHNOLOGIJA.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA