
Ubisoft izdvaja Assassin's Creed i još dve hit franšize u posebnu firmu i daje četvrtinu kineskom gigantu
Francuski izdavač video igara Ubisoft najavio je izdvajanje svojih najuspešnijih franšiza - Assassin's Creed, Far Cry i Tom Clancy's Rainbow Six - u posebnu podružnicu uz podršku kineskog giganta Tencent. Prema zvaničnom saopštenju objavljenom u četvrtak, Tencent će investirati oko 1,16 milijardi evra za 25 odsto udela u novoj kompaniji, čija će ukupna vrednost iznositi oko 4,3 milijarde dolara (približno 4 milijarde evra).
Ubisoft je potvrdio da će nova kompanija obuhvatiti timove koji rade na sve tri franšize, zajedno sa izdavačkom arhivom postojećih igara i novim naslovima koji su trenutno u razvoju. Glavni cilj novog entiteta biće poboljšanje "kvaliteta narativnih iskustava za jednog igrača", kao i "proširenje multiplayer ponude sa povećanom učestalošću objavljivanja sadržaja".
Prošle godine, Bloomberg je izvestio da Tencent, koji trenutno poseduje 10 odsto udela u Ubisoftu, razmatrao mogućnost potpunog preuzimanja francuskog izdavača. Ubisoft je tada odgovorio izjavom da "redovno razmatra sve svoje strateške opcije". Očekuje se da će najnoviji dogovor biti finalizovan do kraja ove godine.
Strateški potez za budućnost najpopularnijih franšiza
Iv Giljemot, suosnivač i izvršni direktor Ubisofta, istakao je u saopštenju za javnost: "Stvaranjem posebne podružnice koja će predvoditi razvoj za tri naše najveće franšize i uključivanjem Tencenta kao manjinskog investitora, kristalizujemo vrednost naše imovine, jačamo naš bilans stanja i stvaramo najbolje uslove za dugoročni rast i uspeh ovih franšiza."
Ova strateška odluka dolazi ubrzo nakon uspešnog lansiranja igre Assassin's Creed Shadows prošle nedelje, za koju izdavač tvrdi da je dostigla više od 3 miliona igrača i zabeležila drugi najveći prihod od prodaje prvog dana u istoriji franšize.
Globalne ambicije i istočna tržišta
Partnerstvo sa Tencentom, jednom od najvećih svetskih kompanija u industriji video igara, signalizira Ubisoftovu stratešku orijentaciju prema azijskim tržištima, posebno kineskom, koje predstavlja najveće tržište video igara na svetu.
Ovaj potez mogao bi pomoći Ubisoftu da značajno proširi prisustvo svojih najvažnijih franšiza na istočnim tržištima, dok istovremeno osigurava finansijsku stabilnost u vreme kada industrija video igara prolazi kroz izazovne transformacije i česte talase otpuštanja.
Igrači širom sveta sada s velikom pažnjom prate kako će ovo partnerstvo uticati na budući razvoj omiljenih naslova i da li će doći do promena u kreativnom pristupu (koji možda i nije toliko dobar) koji je Ubisoft negovao godinama.
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je Fiat Panda koji se proizvodi u Kragujevcu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.