Gejmeri širom sveta potrošili 175 miliona evra na igre proizvedene u Srbiji
Uprkos izazovima koje je donela 2023. godina, gejming industrija Srbije uspela je ne samo da očuva stabilnost, već i da poveća prihode i broj zaposlenih, pokazuje istraživanje Asocijacije industrije video igara Srbije (SGA) koje je danas u saradnji sa Privrednom komorom Srbije predstavljeno javnosti.
Mihailo Vesović, direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije istakao je da godišnji izveštaj pokazuje da je u 2023. godini 15 najuspešnijih gejming kompanija prihodovalo je 175 miliona evra, da 57 odsto kompanija razvija originalne proizvode, kao i da su igre proizvedene u Srbiji kupljene ili preuzete više od sto miliona puta.
Novi SGA izveštaj daje detaljan uvid u strukturu kompanija, prihode, broj i profile zaposlenih, tipove igara i ukupan ekosistem u kom nastaju video-igre u Srbiji.
"Ovaj izveštaj je naš način da svim relevantnim akterima u gejming industriji, stejkholderima, donosiocima odluka i široj javnosti na jednom mestu prikažemo gde se ekosistem trenutno nalazi, naglašavajući istovremeno njegov ogroman potencijal. Od 2017. godine do danas domaća gejming industrija beleži kontinuiran rast i razvoj, što je naročito značajno imajući u vidu da je 2023. godinu obeležila globalna nestabilnost u mnogim industrijama, pa tako i u gejmingu. Srbija je ipak ostala izuzetak kada je reč o većim gašenjima studija ili projekata", istakao je Mihajlo Jovanović-Džaril, direktor Asocijacija industrije video igara Srbije.
Takođe, u ovoj godini planirano je otvaranje neverovatnih 475 novih pozicija, a čak 28 odsto zaposlenih u industriji čine žene.
"Najviše nas raduje što u industriji koja se percipira kao muška radi čak 28 odsto žena, a na čelu čak polovine svih timova su takođe žene, što je trend koji opstaje godinama unazad. Ostale značajne statistike su činjenica da osim Beograda kao glavni razvojni centri istupaju i Novi Sad i Niš, a top tri oblasti po broju zaposlenih u industriji su programiranje, umetnička zanimanja i kontrola kvaliteta. Ove godine ima potrebe za skoro 500 novih radnih mesta", naglasila je predsednica Upravnog odbora Asocijacije industrije video igara Srbije Marija Ilić.
U saradnji sa timom PwC Srbija uradili smo analizu prihoda i drugih informacija o performansama najvećih gejming kompanija na našem tržištu. Pored toga, njihov tim eksperata napisao je dodatni članak koji pojašnjava sve prikupljene informacije.
Duplo veći broj zaposlenih uslovljen relokacijama iz inostranstva
Najznačajnija promena u odnosu na 2022. godinu je izvanredan rast zaposlenih ― od čak 98 odsto, što dovodi do trenutne procene da 4.300 gejming profesionalaca radi u Srbiji. Ovaj rast može da se objasni velikim brojem gejming profesionalaca i njihovih porodica koje su se preselile u Srbiju iz Rusije, Ukrajine i Belorusije. Neke od vodećih globalnih kompanija, poput Wargaming-a, Playrix-a i Sperasoft-a, sada imaju svoja najveća predstavništva upravo u Srbiji, pa se očekuje da će ovakav upliv znanja i iskustva značajno uticati na domaću gejming industriju.
Što se izazova tiče, ispitanici su najčešće isticali nedostatak finansijskih mogućnosti, visoke poreze i složene birokratske procedure. Uprkos ovim preprekama, inspirativno je videti da većina kompanija i studija nastavlja da ostvaruje uspeh kroz direktnu prodaju. Ovo svedoči o tome da su video-igre koje nastaju u Srbiji dovoljno uspešne da obezbede nezavisnost studija, širenje timova i rad na novim projektima, čime nastavlja da se dokazuje da je gejming jedan od obećavajućih sektora domaćeg inovacionog ekosistema.
Ceo izveštaj možete preuzeti OVDE.
Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Anuu
Super!
Podelite komentar