Želite da nabudžite lika u Diablo Immortal? Izdvojite 110.000 dolara. "Loot boxes" sistem opet vruća tema

 ≫ 
  • 1

Igra koja je lansirana pre nekoliko dana, Diablo: Immortal već neko vreme okupira naslove na većini portala širom sveta. Neki su oduševljeni, nekima se ne sviđa, ali niko ne preskače da ih oplete zbog velikog broja mikrotransakcija, kojima ova igra obiluje.

Diablo: Immortal je besplatna igra, ali ukoliko platite Battle Pass i još ponešto u igri, možete znatno brže i lakše da napredujete, ali i da doplatite razne kozmetičke dodatke kako biste imali jedinstven izgled svog lika.

Jedan YouTube kreator je seo, uzeo digitron i izračunao koliko novca vam je potrebno ukoliko želite maksimalno da nabudžite lika svim onim što vam igra nudi. Bellular News kanal je svojom računicom stigao do neverovatnih 110.000 dolara.

Naime, Diablo: Immortal omogućava igračima da kupuju takozvane Legendary Gem dragulje, koji su jedan od tri načina da napredujete kroz igru, pored regularne opreme i XP-a. Ovi kristali diktiraju progresiju kroz nivoe napredovanja za svakog igrača. Za sada igrači koji ne plaćaju ne mogu da zarade najbolje legendarne dragulje, koje jedino možete da kupite za novac. E, upravo kupovina ovih legendarnih dragulja može jednog igrača da košta neverovatnih 110.000 dolara.

Kako objašnjavaju Met i Majkl sa Bellular News kanala, Diablo: Immortal namerno ima ovakav sistem po kojem igraču koji igra besplatno treba otprilike 10 godina da potpuno nabudži svog igrača po današnjoj verziji igre. Napominjemo i da legendarni dragulji nisu zagarantovani čak ni kada plaćate, jer ih ne kupujete direktno, već kupujete kovčege sa blagom, piše Benchmark.

Diablo: Immortal je ponovo pokrenuo pitanje koje je pre izvesnog vremena bilo "vruća tema" širom Evrope. Radi se o "loot boxes" mehanici u video igrama. Tada je priča najviše krenula zbog EA i njihove FIFA igre. Belgija je tada "presudila" da je ovakva mehanika jednaka kocki, i da eksploatiše gejmere, a posebno decu. 

I ovog puta je Belgija u prvom planu, jer su Belgija i Holandija zabranile Diablo: Immortal.

U međuvremenu, grupe potrošača u 18 evropskih zemalja podržale su izveštaj u kojem se upravo ova mehanika u igarama opisuje kao "eksploatatorska", pisao je BBC.

Autori izveštaja, Norveški savet potrošača (NCC), kažu da su gejmeri "manipulisani" da troše velike sume novca na ove kutije (eng. loot boxes).

Kritičari kažu da su kutije oblik kockanja jer gejmeri ne mogu da vide šta su zapravo kupili sve dok ne plate da otvore sadržaj.

Izveštaj podržava 20 grupa potrošača u 18 zemalja, koje sada pozivaju vlade da preduzmu mere kroz regulativu.

Ovo uključuje Evropsku organizaciju potrošača, koja predstavlja potrošače u Evropi – uključujući i one u Velikoj Britaniji.

U izveštaju se kaže da je "očigledno" da su ovakvi sistemi u video igrama "grabežljivi, manipulativni i izuzetno agresivni":

Dodaje se da su ovi problemi pogoršani činjenicom da neke od igara koje imaju ove sisteme ciljaju decu.

(Telegraf.rs)

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • V

    7. jun 2022 | 13:44

    Ciste gluposti, volim igre, odrastao sam na igrama, ali ovo je ludilo, nista više...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA