
Ultimativna evolucijska lestvica modernog kućnog PC-a danas!
Kombinacija najmoćnijih AMD i najraskošnijih Corsair komponenti u kreiranju spektakularnog modernog kućnog PC-a
Kada je davne 1981. predstavljen prvi Personalni Kompjuter kompanije IBM, teško je bilo i zamisliti, a kamoli predvideti kako će evoluirati ta magična sprava u narednim decenijama i na koje će sve načine uticati na oblikovanje naše svakodnevnice i same realnosti u kojoj živimo.
Danas, 44 godine kasnije, PC je moćniji i zabavniji više nego ikada, a u svim svojim mnogobrojnim varijacijama i metamorfozama formata, dostupniji različitim korisnicima sa različitim interesovanjima i pasijama.
Nama je na test stigao jedan pravi predstavnik modernog kućnog PC-a namenjenog kako najrasprostranjenijoj upotrebi - igranju igara, tako i najzahtevnijim "ozbiljnim" stvarima poput audio-video editinga, uređivanja fotografija, dizajna i 3D renderovanja, a nikako ne možemo preskočiti najnoviji hit - AI...

Na osnovu prvog pogleda jasno je da je reč o prevashodno raskošnoj i šarenolikoj, takoreći veseloj, računarskoj mašineriji. Tom inicijalnom utisku ponajviše doprinosi "izlog" tip kućišta i adresabilno osvetljenje. I jedno i drugo potpisuje kompanija Corsair. Kućište je model 3500X u beloj boji sa ARGB ventilatorima, a vodeno hlađenje procesora je model Titan 360 iCUE, takođe ARGB u beloj boji.
Ova kombijacija Corsair bele šasije, ventilatora i hlađenja ne obezbeđuje samo prvobitni "vau" efekat, već i veoma konkretnu funkcionalnu ulogu rashlađivanja veoma moćne kombinacije centralnog i grafičkog procesora, koji su suštinski zaduženi za brutalne performanse ovog PC-a.
Procesor je iz najnovije AMD-ove "Zen5" generacije. U pitanju je Ryzen 9 9950X3D. Reč je o procesoru koji poseduje čak 16 ultra-brzih jezgara za sabijanje brojki i u najzahtevnijim zadacima. Takođe ovaj najnoviji procesor poseduje i poslednju generaciju AMD-ove revolucionarne tehnologije trećestepene keš pred-memorije "X3D". U pitanju je masivna količina ultra-brze memorije kapaciteta 64MB koja je vertikalno povezana direktno na sam procesorski silicijum i efektivno udvostručava kompletnu L3 keš memoriju, suštinski omogućavajući procesoru da ima duplo više podataka na raspolaganju, bez da se obraća običnoj i relativno sporoj RAM memoriji.

Kad smo već kod RAM memorije, u slučaju ovog belog AMD računara i memorija je potpisana od strane kompanije Corsair i reč je o 32GB DDR5 memorije na 6000 MHz i sa podrškom za AMD_ovu "EXPO" tehnologiju koja jednim klikom u samom BIOS-u PC-a omogućava najbolje radne parametre za najveće performanse u kombinaciji sa Ryzen procesorima. Takođe ovaj Corsair RAM poseduje ARGB dekoraciju koja se može lagano sinhronizovati sa svetlosnom tematikom kompletnog PC-a dajući čitavoj konfiguraciji harmonični osećaj unikatne celine.
A ono što ovom PC-u daje brutalnu moć u igranju i radu jeste, pored AMD Ryzen procesora i AMD Radeon grafička kartica. Reč je o proverenoj Radeon RX 7900 XTX 24GB kartici u posebnom belom "Starfield" izdanju. Ova grafička kartica bez ikavih poteškoća glatko pokreće sve najnovije igre i efekte, a pri tome sa 24GB brze GDDR6 memorije na samoj kartici predstavlja omiljenu kućnu karticu za sve koji se profesionalno bave AI razvojem gde količina video memorije igra krucijalnu ulogu. Tam gde je količina VRAM-a takođe bitna jeste u profesionalnom softveru za video uređivanje poput DaVinci Resolve, ali većini će svakako biti najvažnije to što na duge staze omogućava sigurnost da će igre sa najvećom detaljanošću tekstura imati dovoljno komfora da se u potpunosti učitaju u memoriju same kartice!

A pre nego što se učitaju u memoriju kartice, teksture i igre se moraju instalirati na brzi SSD, što nas ponovo vraća na kompaniju Corsair i njihov NVMe SSD od 1TB koji je instaliran u slot na matičnoj ploči direktno povezan na procesor i prekriven masivnim pasivnim hladnjakom kako bi i u toku najintenzivnijeg čitanja i upisivanja u fleš memoriju, SSD ostao mlak i samim tim uvek u najbržem režimu performansi.
Inače, sve do sada pobrojane i opisane komponente su instalirane u unikatnu, belu, matičnu ploču kompanije Gigabyte. Model Aorus B650E Stealth Ice. Ono po čemu ova matična ploča iz AM5 kategorije zaslužuje epitet "unikatna" jeste to što je reč o jedinoj ATX matičnoj ploči za AMD Ryzen procesore koja sve konektore - naponske, USB, ventilatori, RGB... itd... itd... ima na poleđini! To konkretno znači da nema ni jednog kabla koji bi se video na prednjoj strani. Sve je uredno skriveno iza zadnjeg poklopca samog kućišta. Jedino se kabal za napajanje grafičke kartice vidi napred. Ovakve ploče zahtevaju adekvatna kućišta sa dizajnom kompatibilnim sa dotičnim dizajnom, a spektakularni Corsair 3500X je jedno od malobrojnih kućišta koja to obezbeđuju.
(Telegraf.rs/PR)
Video: Ovo je Fiat Panda koji se proizvodi u Kragujevcu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.