Amerika pustila u rad El Capitan: Najmoćniji superračunar na svetu će nadgledati njihov nuklearni arsenal

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Amerika je zvanično pustila u rad svoj najnoviji i najmoćniji superračunar koji će se koristiti za nadgledanje njihovog nuklearnog arsenala. El Capitan, čija je izgradnja koštala neverovatnih 600 miliona dolara, smešten je u Nacionalnoj laboratoriji Lorens Livermor u Kaliforniji. Njegova glavna namena biće nadzor i održavanje američkog nuklearnog naoružanja, što će po prvi put u istoriji biti rađeno bez potrebe za podzemnim testiranjima koja su zabranjena još 1992. godine.

Ovaj tehnološki gigant nije samo najskuplji, već i najmoćniji računar ikada napravljen. El Capitan je postao tek treći računar u istoriji čovečanstva koji je uspeo da dostigne takozvanu eksaskejl brzinu računanja, ostvarivši neverovatnih 1,742 eksaFLOPS-a u standardnom režimu rada. Za one koji nisu upućeni u računarsku terminologiju, ovo praktično znači da može da izvrši više od milion biliona matematičkih operacija u samo jednoj sekundi.

Izgradnja ovog čuda moderne tehnologije započeta je u maju 2023. godine, da bi prvi put bio pušten u rad u novembru 2024. Zvanično predstavljanje održano je 9. januara ove godine, kada je El Capitan i formalno započeo svoj rad na najsloženijim zadacima američke nacionalne bezbednosti.

Snaga koja pomera granice mogućeg

Da bismo bolje razumeli koliko je El Capitan zapravo moćan, dovoljno je reći da prosečan laptop može da izvrši nekoliko stotina milijardi operacija u sekundi, što deluje impresivno. Međutim, El Capitan je sposoban da izvrši čak jedan kvintilon operacija u istom vremenu - to je broj sa 18 nula. Ova nezamisliva brzina ga čini značajno moćnijim čak i od drugoplasiranog superračunara Frontier, koji se nalazi u laboratoriji Ouk Ridž u Tenesiju.

Tehnologija koja stoji iza čuda

U srcu El Capitana nalazi se više od 11 miliona procesorskih i grafičkih jezgara, koji su raspoređeni u čak 44.544 AMD MI300A procesorske jedinice. Svaka od ovih jedinica koristi posebnu vrstu memorije - 128 gigabajta takozvane memorije visokih performansi, koja troši manje energije a radi neuporedivo brže od standardne računarske memorije.

El Capitan je naslednik superračunara Sijera, koji je pušten u rad 2018. godine i koji se i dalje koristi kao 14. najmoćniji superračunar na svetu. Međutim, novi superračunar donosi revoluciju u načinu na koji će Amerika nadgledati i održavati svoj nuklearni arsenal. Pored toga, koristiće se i za druga poverljiva istraživanja, uključujući razvoj novih materijala i proučavanje fizike visoke energije.

(Telegraf.rs)

Video: Milutinović: Celokupan rad trajao je 15 dana

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Komsija

    11. februar 2025 | 13:29

    I sta kad im pobrljavi racunar?? A to zna da se desi...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA