Pola veka Etherneta: Kako je ova tehnologija izdržala test vremena i postala temelj modernog povezanog sveta
Ethernet, tehnologija koja je iz temelja promenila svet računarskih mreža, ove godine slavi 50 godina postojanja. Rođen u laboratorijama Xerox Palo Alto Research Center (PARC) u Kaliforniji, Ethernet se razvio iz ideje povezivanja Alto računara (prvi personalni računari koji su koristili grafički interfejs) i laserskih štampača u jedinstvenu mrežu. Danas, pola veka kasnije, Ethernet predstavlja globalni standard za žičane lokalne mreže (LAN), neophodan u poslovanju i domaćinstvima širom sveta.
Eksperimentisanje s Ethernetom započelo je 1973. godine, kada su Čarls P. Taker, koji je radio na dizajnu Alto računara, i Robert M. Metkalf, istraživač u PARC-u i član IEEE, zamislili mrežu koja bi omogućila komunikaciju između Alto računara, lasera i PARC-ove veze s ARPANET-om. Metkalfu se ubrzo pridružio računarski naučnik Dejvid Bogs.
Dvojac je postavio dva kriterijuma za svoj projekat: mreža je morala da bude dovoljno brza da podrži njihov laserski štampač i morala je da poveže stotine računara unutar iste zgrade. Ethernet dizajn inspirisan je ALOHAnet-om, radijskim sistemom Univerziteta na Havajima, koji je koristio deljeni kanal za prenos paketa podataka.
Metkalf i Bogs su za osnovu komunikacije odabrali koaksijalne kablove umesto radio-talasa, što je omogućilo brži prenos podataka i smanjilo smetnje. Prva verzija Etherneta, realizovana 1973. godine, prenosila je podatke brzinom do 2,94 megabita u sekundi, što je bilo dovoljno za laserski štampač i lako se provodilo kroz koaksijalne kablove.
Razvoj i standardizacija
Ethernet je brzo postao komercijalno dostupan i do 1983. godine usvojen je kao standard od strane IEEE 802 Lokalnog odbora za mrežne standarde. Danas, IEEE 802 porodica obuhvata 67 objavljenih standarda, sa 49 projekata u razvoju, čineći Ethernet globalnim standardom u kućnim, komercijalnim, industrijskim i akademskim okruženjima.
Nasleđe i budućnost Etherneta
Ethernet danas predstavlja više od samo mrežne tehnologije; on je temelj modernog povezanog sveta. Njegova sposobnost da se prilagođava promenama, povećavajući brzine prenosa i podržavajući različite medije poput uvijenih parova, optičkih i bežičnih medija, čini ga nezamenljivim delom IT infrastrukture.
S obzirom na njegovu vitalnu ulogu u digitalizaciji i povezivanju sveta, Ethernet će i dalje biti ključan u razvoju novih tehnologija, od Interneta stvari (IoT) do pametnih gradova, obećavajući nastavak njegove dominacije u svetu mrežnih tehnologija i u narednim decenijama.
(Telegraf.rs)
Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mix
1973 godine bila brzina 2.94 mb/s a danas posle 50 godina nismo doziveli bas neko ubrzanje :)
Podelite komentar