"Šala dana": Apple tvrdi da je 8GB RAM memorije na M3 MacBook Pro računarima "slično" kao 16GB na PC-ju
U vreme kada se profesionalci u kreativnim industrijama oslanjaju na sve veću računarsku snagu, Apple je lansirao novi 14-inčni MacBook Pro model opremljenim M3 čipom. Sa početnom cenom od 1.599 dolara, ovaj uređaj stiže sa 8GB unificirane memorije, što je podiglo prašinu među korisnicima koji tvrde da to nije dovoljno RAM za zahtevne profesionalne radne tokove. Mnogi smatraju da 16GB treba da bude neki minumum, posebno za uređaj koji je označen kao "Pro".
Međutim, Apple stoji iza svoje odluke, izjavljujući da je 8GB na njihovom M3 MacBook Pro ekvivalentno 16GB na PC računarima.
Bob Borčers, potpredsednik Apple-a za globalni marketing proizvoda, objašnjava da Apple-ova efikasnost u korišćenju memorije, zajedno sa kompresijom memorije i unificiranom arhitekturom, omogućava da 8GB RAM-a pruža performanse koje korisnici očekuju od 16GB na tradicionalnim sistemima. Borčers poziva skeptike da lično testiraju uređaj i uvere se u njegove sposobnosti.
Rasprave na forumima poput Reddita ukazuju na određenu dozu skepticizma, s argumentom da i pored efikasnosti, 8GB memorije ne može pružiti isti osećaj kao 16GB, posebno kada se koristi intenzivno. Diskutuje se i o izazovima deljene memorije između CPU-a i GPU-a unutar unificirane arhitekture, što bi moglo uticati na performanse.
Korisnici ne samo da su skeptični, već se i na duhovit način podsmevaju izjavi Belčera. "Šala dana", "Magični RAM Apple-a, preuzmite ga ovde", samo su neki od komentara.
Bivši zaposleni u Apple je napisao: "Voleo sam da radim u Apple, ali naježim se od ovakvih izjava. Nažalost, Apple-ovo razumevanje modernih Windows tehnologija i hardvera je iz dana Windows XP-a i bilo bi dobro da se upozna sa radom konkurencije u oblastima u kojima zaostaju".
I loved my time working at Apple but statements like these make me cringe.Sadly, Apple’s understanding of modern Windows technologies and hardware is relegated to the Windows XP days, and it would do well to learn from the competition in areas where they’re lagging. pic.twitter.com/PBBTeh9QAs— Alex Ionescu (@aionescu) November 8, 2023
Da li Apple-ova tvrdnja o ekvivalentnosti memorije može opstati u stvarnom svetu profesionalne upotrebe, gde se svaki gigabajt računa, ostaje da se vidi. Korisnici će konačan sud dati na osnovu direktnog iskustva i radnih zahteva koje će novi MacBook Pro morati da ispuni.
(Telegraf.rs)
Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Realista - “matori” programer
Svi savremeni operativni sistemi omogućavaju programima upotrebu i pristup virtualnoj RAM memoriji. Ta virtualna RAM memorija se uz pomoć memorijskog menadžera OS-a svapuje izmedju RAM- i hard diska (to je trenutno SSD). Brzina dostupa podacima u RAM memoriji se meri nano sekundama. SSD diskovi, ma koliko da su brzi su sporiji od RAMa. RAM treba biti dovoljno veliki da je svapovanje virtualne memorije na disk što je manje. Zato dosta RAMa ubrzava rad računara. Windowsima je 16 gb za PC za normalan rad dovoljno. Inžinjerske radne stanice (CAD, razvoj programa, baze podataka …) zahtevaju najmanje 32GB. Mac OS je štedljiviji po pitanjima memorijskoh resursa od windowsa - ali sigurno naš toliko koliko apple trvrdi. Od viška RAMa glava ne boli. Pošto RAM nije više skup (osim u slučaju SIlicon on chip rešenjima gde se ne može naknadno dodati - a to je SOC M1, M2 i M3 familija procesora) odmah kupite račuar sa što je moguće više RAM-a - ako to možete da platite.
Podelite komentar