Upozorenje za Apple korisnike: MacOS sve češće na meti sofisticiranih sajber napada

 
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Apple korisnici bi trebalo da budu na oprezu. Istraživanje kompanije Bitdefender ukazuje na to da je MacOS postao česta meta sofisticiranih sajber napada. Apple-ov ekosistem se često smatra veoma bezbednim, međutim istraživači kažu da "ovaj lažni osećaj zaštite često znači da je malver napravljen da zarazi Mac računare bolje prilagođen ciljevima sajber-kriminalaca."

Trojanci predstavljaju dominantnu pretnju, čineći 51,8% svih otkrivenih pretnji.

Bogdan Botezatu, direktor istraživanja pretnji u Bitdefenderu, naglasio je kako se pretnje postepeno razvijaju, postajući sve sofisticiranije. Neki od najopasnijih trojanaca koji su ciljali MacOS uključuju EvilQuest, Generic Trojan i Exploit. 

Ovi malveri su se pokazali efikasnim zbog toga što mnogi korisnici ne uspevaju da konfigurišu odgovarajuća bezbednosna podešavanja i/ili primene namensko bezbednosno rešenje.

Ne samo da su korisnici MacOS-a suočeni s problemom trojanaca, već i s potencijalno neželjenim aplikacijama (PUA) koje čine četvrtinu svih pretnji. Ove aplikacije mogu se prikazivati kao besplatan softver, ali često manipulišu pregledačima i sistemskim podešavanjima bez znanja korisnika, prenosi Informacija.

Bitdefender takođe ukazuje na to da korisnici često odlažu ažuriranje softvera i primenu bezbednosnih zakrpa, što ostavlja računare podložnijim napadima.

S obzirom na ove saznanja, preporučuje se korisnicima da preduzmu dodatne korake kako bi osigurali svoje računare, uključujući redovno ažuriranje softvera i primenu najnovijih bezbednosnih mera.

(Telegraf.rs)

Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA