Evo zašto bi trebalo da skinete maskicu pre nego što stavite telefon da se puni
Većina pametnih telefona koristi litijum-jonske baterije, koje će se uvek vremenom degradirati, bez obzira na način punjenja vašeg telefona. To je zato što litijum-jonske baterije funkcionišu tako što prenose nosioce naboja između elektroda, i ovaj proces oštećuje delove baterije tokom vremena, smanjujući njihovu efikasnost.
Punjenje telefona predugo ili dozvoljavanje da se baterija isprazni potpuno pre punjenja su odlični načini da se opterete elektrode i skrati vek trajanja baterije. Međutim, možda je jedan od najefikasnijih načina da se uništi baterija pregrejavanje.
Na Apple-ovom sajtu za podršku upozoravaju da "Korišćenje iOS ili iPadOS uređaja u veoma vrućim uslovima može trajno skratiti vek trajanja baterije [...] Nemojte ostavljati uređaj u kolima jer temperature u parkiranim kolima mogu premašiti ove granice."
"Koristite iOS i iPadOS uređaje pri ambijentalnoj temperaturi između 0º i 35ºC. Niske ili visoke temperature mogu izazvati promene u ponašanju uređaja kako bi regulisao svoju temperaturu."
Veza između maski za telefone i ovoga je ta da određeni stilovi maski mogu uzrokovati zagrevanje telefona tokom punjenja. Ako primetite da se vaš telefon značajno zagreva nakon punjenja, to može biti znak da je previše zagrejan, što može oštetiti kapacitet baterije.
Iako je iritantna činjenica da će baterija vašeg telefona neizbežno izgubiti nešto od svoje performanse tokom vremena, postoji nekoliko koraka koje možete preduzeti kako biste joj pomogli.
Sklanjanje maskice sa telefona tokom punjenja je dobar početak, kao i izbegavanje ostavljanja telefona na punjenju preko noći, jer to takođe može opteretiti elektrode baterije. Huawei preporučuje da održavate nivo punjenja između 30 i 70 procenata za najbolji vek trajanja baterije, dok Apple ima poseban alat u podešavanjima koji će sprečiti da se telefon ikada napuni preko 80 procenata iz istog razloga.
Vaša maskica može biti moderna i privlačna, ali zašto ne biste pružili svom telefonu malo odmora tako što ćete ga pustiti da se puni bez maskice. Ovim jednostavnim korakom omogućićete telefonu da se lakše rashladi tokom punjenja, čime ćete smanjiti rizik od pregrejavanja i oštećenja baterije.
(Telegraf.rs/IT Vesti)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ivan
Moj se puni nekih pola sata, nema problem sa pregrevanjem. Možda puniš ga kda je previše vruće vani? Ja kad punim skidam čak aplikacije iz AppGallery
Podelite komentar