iPhone, nekad i sad: Šta se sve promenilo od prvog modela?
"Kada je Stiv Džobs stao na podijum i izvukao iz svog džepa iPhone 2007. godine, preokrenuo je paradigmu o tome šta mobilni telefon treba da bude"
Prvi iPhone izašao je 2007. godine i ako vam ta godina ne deluje baš tako blizu, to je zato što zaista i jeste bila "davno". Barem u tehnološkom smislu.
Prošlo je 15 godina, a od prvog iPhone napravljeno je još 14 njegovih verzija. Kako piše Vodafone "zvuči pomalo pretenciozno reći da držite istoriju u svojim rukama, ali je apsolutna istina kada je reč o originalnom iPhone-u iz 2007. godine".
Ne samo da je bio radikalno drugačiji od drugih tadašnjih telefona, već je postavio i dobar primer za sve ostale pametne telefone koji su izašli posle njega.
"Kada je Stiv Džobs stao na podijum i izvukao iz svog džepa iPhone u januaru 2007. godine, preokrenuo je paradigmu o tome šta mobilni telefon treba da bude", rekao je suosnivač Mobile Phone Museum, Ben Vud.
Ali kakve su razlike napravljene od prvog do današnjeg modela u nečijim rukama?
Kvalitet koji traje?
Osnova multitouch interfejsa čini se da je ostala nepromenjena kada se uporede prvi iPhone i iPhone 14 Pro.
"Glatka animacija i odziv bez kašnjenja pri skrolovanju kroz liste, tapkanju dugmadi i štipanju prstiju za zumiranje – dizajnirani su tako dobro na originalnom iPhone-u da su u suštini ostali nepromenjeni na iPhone-u 14 Pro", navodi Vodafone.
Naravno, tu su i neke novine, pa tako iPhone 14 Pro predstavlja funkciju interfejsa koja je suštinski vezana za njegov hardver – Dynamic Island.
Umesto da skriva svoje senzore za prepoznavanje lica u "zarezu" pri vrhu ekrana, on se takođe koristi kao mesto za određene kontrole, obaveštenja i upozorenja.
Internet, nekad i sad
Bežično umrežavanje i mobilne veze za prenos podataka postali su dramatično brži od 2007. godine, sa prosečnim brzinama otprilike 10 puta većim od onih koje su bile dostupne na originalnom iPhone-u.
Čim je debitovao 2007. godine, telefoniranje je bilo samo jedna od stvari koje je iPhone mogao da uradi. Tek iz kutije, mogli ste da koristite originalni iPhone za slušanje muzike, gledanje YouTube video zapisa i proveru e-pošte. Uz iPhone 14 Pro i aplikacije iz App Store-a, možete da kreirate sopstvene pesme, uređujete 4K video i igrate igrice sa 3D grafikom kvaliteta konzole.
Ulazak u svet "veštačke inteligencije"
A16 procesor koji je usađen u iPhone 14 Pro nije samo nekoliko magnituda moćniji od standardnog čipa u originalnom iPhone-u, kao što biste očekivali. Takođe je daleko efikasniji – neophodan za mobilni uređaj – i prilagođen od strane samog Apple-a.
Originalni iPhone posedovao je funkcije koje su danas potpuno normalne za jednog mobilnog korisnika, a tada su predstavljale revoluciju, poput automatskog okretanja orijentacije veb stranica i fotografija.
Načini na koje iPhone može da koristi sve te senzore postao je još sofisticiraniji, zahvaljujući upotrebi "veštačke inteligencije" i "mašinskog učenja" – što su trenutno samo "fensi" načini da se kaže da se softver može obučiti koristeći velike količine podataka da prepozna i reaguje na događaje iz stvarnog sveta.
Primer je sposobnost iPhone-a 14 Pro da koristi svoje senzore da otkrije da li ste u saobraćajnoj nesreći, a zatim upozori hitne službe.
Ili, manje dramatično, ali ne manje impresivno, da vas trenira tenis.
Kamera prvog iPhone imala je svega dva megapiksela, dok danas iPhone 14 Pro ima kameru od 48 megapiksela.
Ekran prvog iPhone-a od 3,5 inča smatran je velikim po standardima tog vremena, a danas iPhone 14 Pro je skoro dva puta veći sa svojih 6,1 inča.
Evo kako je sve to izgledalo na papiru:
Originalni iPhone:
CPU: 412 MHz ARM1176JZF-S
Skladišni prostor: 4, 8 or 16 GB
RAM: 128 MB
Displej: 3.5" 320 × 480
Kamera: 1.92 MP
Druge funkcije: accelerometer, multi-touch, proximity sensor, Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 + EDR, USB 2.0/Apple dock connector, PowerVR MBX Lite 3D[9] GPU
iPhone 14:
Čipset: Apple A A15 Bionic (5nm izrada)
Procesor: 4 total cores, MAX 3.2GHz 2 effi. core @ 1.82GHz, Apple Blizzard 2 perf. core @ 3.22GHz, Apple Avalanche
Skladišni prostor: 128GB NVMe 2.1/0.4Gbps
RAM: 6GB LPDDR4X 0.6V 4Gbps
Displej: 6.1 inča, 2532x1170px
Kamera: 3 kamere, foto 12Mpx, video foto 8Mpx, glavni senzor 46.3mm² (8.3x5.6mm), selfi kamera široki usek u ekranu (Notch)
Možete i sami uporediti.
(Telegraf.rs)
Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.