Kako da se otarasite dosadnih notifikacija, a da ipak ne ostanete bez informacija?

 
  • 0

Obaveštenja, ili notifikacije, koja dobijamo na našim mobilnim uređajima, korisna su kada je reč o važnim informacijama, ali čim počnu da "zasipaju" naše ekrane i da nas "smaraju" svaki čas, često prestajemo u njima da vidimo ono korisno.

Kada pomislite da više ne možete da podnesete nalet informacija i želite da pronađete malo mira od svih tih silnih obaveštenja, treba da znate da postoji nekoliko koraka koji će vam pomoći da razaberete bitno od nebitnog.

žena devojka mobilni telefon Foto: Pixabay

Kažete "ne" čim instalirate aplikaciju

Kada prvi put preuzmete neku aplikaciju, ona će vam zatražiti dozvolu za slanje notifikacija. Vrlo jednostavno rešenje je da kažete - ne. Postoje aplikacije čija su obaveštenja zaista korisna, kao što su one za praćenje vremenske prognoze ili stanja na putevima. Razmislite koliko često želite da vas određena aplikacija obaveštava i kakve vas vesti zanimaju.

Postoje i internet stranice koje će prilikom prve posete zatražiti dozvolu da vam šalju obaveštenja. Uvek možete da se predomislite kada je ova opcija u pitanju, zato razmislite šta vam u tom trenutku odgovara.

Podesite notifikacije iz postavki telefona

Obaveštenja možete da kontrolišete i putem postavki svog uređaja. U podešavanjima pronađite opciju pod nazivom "notifikacije" ili "aplikacije i notifikacije", pomoću koje ćete dobiti pregled aplikacija i njihovog stanja.

Pronađite opciju za aktiviranje ili isključivanje notifikacija za svaku od aplikacija. Bez obzira na to koji operativni sistem vaš uređaj koristi, svaki vam daje mogućnost da isključite, odnosno, uključite prijem notifikacija za sve aplikacije koje ste preuzeli.

iPhone, telefon, aplikacije, Facebook, Messenger Foto: Tanjug/AP

Desktop notifikacije

Većina operativnih sistema podržava "iskačuća" (pop-up) obveštenja, koja možete podesiti putem sistemskih podešavanja na svom računara. Kod operativnog sistema Windows 10 deaktiviranju obaveštenja se može pristupiti putem opcije Settings > Apps & Features, dok se kod Appleovih Mac računara ta opcija nalazi pod System Preferences.

Većina internet pregledača nudi mogućnost da se obaveštenja internet sajtova blokiraju. Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera i Safari u podešavanjima imaju opciju za pregled i podešavanjima notifikacija.

Kompjuter računar Foto: Pixabay

"Ne uznemiravaj"

Kada vam je potreban odmor od bilo kakvih poruka i obaveštenja, u Android, iOS i Mac operativnim sistemima postoji opcija - "Do Not Disturb" ("ne uznemiravaj") koja korisnicima daje mogućnost podešavanja kojim se mogu filtrirati ili onemogućiti notifikacije.

Windows 10 ima opciju Focus Assist za ručno podešavanje dnevnog rasporeda, kojom se automatski "utišavaju" notifikacije i zvuk tokom određenog perioda vremena.

Video: Najveći pad Fejsbuka u istoriji: Sve o apokalipsi na društvenim mrežama i koliko je para izgubljeno

(Telegraf.rs)

Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA