Ovim sredstvima nipošte ne treba da čistite svoje telefone i tablete!
Ako ste do sada koristili jedno od sredstava kojima se ovaj tekst bavi, da biste njima čistili svoj pametni telefon ili tablet, predlažemo vam da sa time prestanete.
Vrlo je verovatno da ćete, ako to ne uradite, imati više štete nego koristi. Zato je preporučljivo da produžite radni vek svojih uređaja zaobilaženjem ovih, samo na prvi pogled, praktičnih metoda čišćenja.
Sredstvo za dezinfekciju ruku
S obzirom na to da neki dezinficijensi imaju sastojke poput mirisa i etanola, najbolje je sredstva za dezinfekciju ruku držati što dalje od telefona. Ako ste, doduše, dirali nešto pre dolaska kući, dezinfikujte ruke pre nego što krenete da dirate ekran, kako biste sprečili širenje virusa i bakterija. Za najbolje rezultate koristite proizvedeni dezinficijens, umesto da pripremate svoj kod kuće, piše tportal.
Sredstvo za čišćenje prozora
Svoja ogledala i prozore čistite sredstvom za pranje stakla i čisti su – zašto onda ta metoda ne bi radila i na ekranu pametnog telefona? Zato što veliki broj novih telefona, uključujući one iz Applea, ima zaštitni sloj koji odbija vodu i ulje, i koji je s vremenom moguće istrošiti, upozorava Cnet.
Korišćenjem agresivnih sredstava taj se sloj može izbrisati i učiniti telefon puno ranjivijim na ogrebotine. Ako pitate stručnjake, čućete da sva sredstava za čišćenje koja imaju abrazivni sastojak mogu da izgrebu vaš uređaj.
Sredstva za čišćenje kuhinje
Sloj koji štiti od ogrebotina možda neće biti izbrisan sredstvom za čišćenje površina, no problem nastaje zbog uljnog premaza. Apple još upozorava da abrazivna sredstva mogu da oštetite zaštitni sloj telefona.
Papirni ubrusi
Premda izvrsno upijaju tečnost i čiste stolove, papirni ubrusi nisu dobri za ekrane. Papir se može usitniti i stvoriti još smeća na ekranu ili u nekim slučajevima – izgrebati ekran. Ako već čistite ekran, radite to krpom od mikrofibera
Alkohol
S obzirom na to da noviji telefoni imaju zaštitni premaz, alkohol ga može s vremenom ukloniti učinivši telefon sklonijim ogrebotinama. Apple, na primer, moli korisnike da ne koriste alkohol pri čišćenju uređaja.
Sredstvo za skidanje šminke
Neka od tih sredstava sadrže hemikalije koje mogu da oštete elektronsku zaštitu. Umesto toga uzmite komadić meke tkanine i namočite je u vodu, pa time očistite svoj pametni telefon.
Komprimovani vazduh
Vaš pametni telefon je prilično osetljiv uređaj, što znači da duvanje intenzivne količine vazduha u ulaze može da uzrokuje štetu – pogotovo na mikrofonu. Stoga Apple predlaže da za čišćenje njihovih uređaja ne koristite komprimovani vazduh, prenosi N1.
Sapun za ruke
Premda su sapuni za ruke i (poneki) sapun za posuđe nežni, oni su korisni isključivo ako ih pre čišćenja razredite vodom. Većina proizvođača pametnih telefona predlaže da vodu držite što dalje od telefona, pa je možda najbolje držati se mokre krpice.
Sirće
Loša ideja. Sirće će vrlo brzo skinuti zaštitu ekrana. Trebalo biste, ako već to radite, koristiti razređeno sirće, i to za delove telefona bez premaza – razmera vode i sirćeta trebalo bi da bude 1/1.
(Telegraf.rs)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Voja
I sta sad, šra je to najbolje za ciščenje ekeana mobilnog?!
Podelite komentar
Limdar
Vidite sami pišu samo da bi nešto napisali a na kraju tek ništa. Znamo da telefon ima zaštitno staklo i ako se izgrebe ili razbije lako se menja tako da bilo koje sredstvo koristite sva su odlična. Tako ispada ko pisao pisao ko čitao čitao na kraju tek nezna čime da očisti.
Podelite komentar
PECA
Farmerke su zakon.
Podelite komentar