Kako da naučite vaš pametni telefon da prepoznaje vaše lice pod maskom?

  • 0

Pandemija korona virusa naterala nas je da promenimo već ustaljene navike, ali i da usvojimo nove kako bismo zaštitli sebe i druge. Jedna od najčešćih i najvidljivijih svakako je svakodnevno nošenje higijenskih maski.

I dok njihovo nošenje doprinosi očuvanju zdravlja, ono može da onemogući rad vašeg pametnog telefona ukoliko koristite opciju prepoznavanja lica za njegovo otključvanje, sa čime se mnogi korisnici širom sveta poslednjih nedelja suočavaju.

Firma koja se bavi bezbednošću mobilnih uređaja Tencent Security Xuanwu Lab objavila je da se ovaj problem gotovo sigurno može rešiti kada je Apple-ov "Face ID" sistem u pitnanju. Uređaji koji ga koriste mogu se "istrenirati" da prepozanju lice vlasnika koje je delimično pokriveno maskom.

Uređaji koji koriste Android operativni sistem uglavnom imaju nešto manje sofisticiran sistem prepoznavanja lica u odnosu na one pod iOS-om, ali se i oni mogu "naučiti" da prepoznaju lice pod maskom. Firma navodi da mogu postojati razlike u zavisnosti od uređaja do uređaja, ali da je na Samsung telefonu, na kome su vršeni testovi, prepoznavanje lica radilo.

Preduslov da bi prepoznavanje pod maskom radilo je da je vaše lice bez maske već registrovano u vašem uređaju, odnosno njegovom sistemu za prepoznavanje lica. Ako nije, prvo aktivirajte sitem, pa "registrujte" vaše lice bez maske.

Žena Foto-ilustracija: Pixabay

Kada ste to uradili, potrebno je da pratite sledeće korake:

  1. U podešavanjima (Settings) pronađite opciju za prepoznavanje lica,
  2. Pronađite opciju za registrovanje alternativnog prikaza lica (Alternate Appearance),
  3. Uzmite masku i držite je ispred lica, pretpostavljajući da je nos u centru,
  4. Započnite proces registracije lica, okrećući glavu ispred kamere, kao što se to uobičajno radi. U trenutku kada vam telefon prijavi da postoji ometanje postupka (Face Obstructed), vrlo polako počnite da spuštate masku sa lica sve dok uređaj od vas ne zatraži da nastavite da pomerate glavu dok se skeniranje ne završi,
  5. Nakon obavljenog postupka, telefon će vas obavestiti da je registrovanje završeno,
  6. Probajte da li sve funkcioniše kako bi trebalo, pa ako vaše lice pod maskom zbunjuje vaš uređaj, ponovite postupak. Xuanwu Lab preporučuje da, prilikom skeniranja lica, pokrijete samo vrh nosa, budući da bi pokrivanje većeg dela lica moglo da vam onemogući registrovanje.

    Video: Masko-matik: Turci smislili kako da kupite masku a da ne dodirnete prodavca

(Telegraf.rs)

Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA