Greške koje stalno pravimo pri korišćenju telefona i te kako nas koštaju zdravlja!
Telefon držite blizu sebe zbog alarma, da biste posmatrali kvalitet svog sna ili zbog nekog trećeg zdravstvenog razloga? Koji god da je razlog, vaš telefon vam nije dobar drug kada je spavanje u njegovoj blizini u pitanju.
Telefon vam i tako škodi u toku dana, i to mnogo više nego što možete da zamislite, a ako tome dodamo i noć, zaista ste previše izloženi negativnom zračenju.
Sajt Bright Side je napravio listu grešaka koje ljudi najčešće prave, kada je upotreba pametnih telefona u pitanju, a kojih treba biti svestan da bi na zdrav način koristili svoje uređaje.
1. Spavanje sa telefonom
Mobilni telefon je elektromagnetni transmiter i risiver (tj. emiter i primalac signala), što znači da emituje radio talase. Iako to još nije dokazano, istraživanje koje je u toku nastoji da potvrdi da ti talasi mogu da utiču na mozak, ako ga njima izložite duži vremenski period.
Razne notifikacije vas mogu probuditi u pola noći i prekinuti ciklus sna. Ako ne možete da ga potpuno isključite ili da ga držite u drugoj sobi dok spavate, pokušajte da ga držite na "airplane" modu.
2. Zraci plave svertlosti
Svetlo sa vašeg ekrana suzbija melatonin, hormon koji reguliše ciklus vašeg sna, što je još jedan u nizu razloga zbog kojih telefon ne treba da bude u vašoj blizini dok spavate. Plavo svetlo može da izazove glavobolju i probleme sa vidom. Pokušajte da smanjite nivo osvetljenja ili da uključite filter za plavo svetlo.
3. Slab signal
Kada vidite da je signal na vašem telefonu slab, znajte da tada telefon "izbacuje" jači signal kao transmiter. Što više energije izlazi iz vašeg telefona, to je vaše zdravlje ugroženije - smatra doktorka Devra Dejvis, autorka knjige "Diskonekcija: Istina o telefonskoj radijaciji".
Ona prelaže da umesto kontantnog korišćenja mobilnog telefona, počnete da koristite fiksni telefon ili da držite mobilni što dalje od sebe. Slab signal čini da se vaš telefon pregreva što predstavlja dodatnu opasnost.
4. Kontakt sa kožom
Nekoliko studija koje su se bavile vezom između mobilnih telefona i raka, preciziraju da se njihov signal emituje na frekvenciji od oko 900 MHz, što utiče na zagrevanje telefona. Koža absorbuje tu toplotu veoma lako, svaki put kada držite telefon prislonjen uz sebe. Pokušajte da koristite slušalice ili spikerfon kada razgovarate telefonom, da biste izbegli da dođete u dodir sa istim. Kada ga ne koristite, a signal mu je slab, držite ga što dalje od sebe.
5. Gledate u telefon potpuno iskrivljeni
Opšte je poznato da korišćenje telefona izaziva povredu palca, koja se zove Tensinovitis. Pored ovoga, postoji još jedan zdravstveni problem koji se javlja zbog korišćenja telefona, tzv. "tekst vrat". Kao što i samo ime kaže, kada savijete vrat prema ekranu telefona pritisak na vaš vratni deo kičme se povećava. Kako vreme prolazi, težina koju vaš vrat oseća je pet puta veća nego što je zaista prava težina vaše glave. Ovo izaziva bolove u vratu i kičmi, kao i poremećaje u držanju. Zato držite telefon u visini očiju kako bi vam vrat ostao prav!
Možda ste upravo ovaj tekst pročitali na svom telefonu. Pokušajte da ispravite sve greške koje možda pravite i ne zaboravite da sa nama podelite svoje mišljenje o ovim savetima!
(Telegraf.rs/K.B.)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
DARKO 100%
Kad su se pojavili mobilni ,rusi su napravili jedan eksperiment sa dva telefona i jajetom,izmedju dva tel jaje ,reakcija jajeta je da je pocelo da se zgrusava tj kuva
Podelite komentar