Huawei Mate 30 neće imati Google aplikacije - evo kako Huawei planira da reši ovaj problem
Usled tekućeg ekonomskog rata između SAD i Kine, novi Huawei Mate i Mate 30 Pro modeli neće dolaziti sa Google Play Store prodavnicom aplikacija, ali ni sa bilo kojim drugim Google servisom instaliranim na telefonu.
To znači da svako ko kupi nove telefone neće imati Google Maps, Gmail ili Chrome, ali ni Google Play Store prodavnicu iz koje će moći da instalira sve potrebne aplikacije.
Ovo su poprilično loše vesti, pogotovo kada predstavljate perjanicu kao što je Mate serija.
Većina tržišta na kojima Huawei prodaje svoje telefone van Kine su odlično upoznata sa Googleovim aplikacijama i servisima i misle da prodavnice trećih lica nisu sigurne.
Zato Huawei želi da privuče developere na svoju stranu, ali da li će isto uspeti i sa kupcima, ostaje da se vidi.
Zašto Huawei ne može da koristi Google aplikacije?
Kao deo sankcija koje su SAD uvele Kini, kompanije ne mogu da potpisuju dogovore za hardver ili servise koje prave kompanije u Americi.
Samim tim, Huawei ne može da dobije Google licencu kako bi dobio pristup potrebnim softverskim proizvodima unutar Googleovog paketa za mobilne servise (GMS).
Ovaj paket je gotovo uvek već instaliran na telefonima van Kine i podrazumeva Chrome internet brauzer, Gmail, Google Search, Assistant, Translate i još nekoliko drugih aplikacija.
Google Play Store prodavnica aplikacija je takođe deo ovog paketa, a bez nje, korisnici ne mogu da pristupaju milionima aplikacija za Android.
Na svu sreću, GMS je odvojeni deo Android operativnog sistema koji funkcioniše po besplatnoj licenci, i samim tim, Huawei može da ga koristi.
Kako Huawei planira da reši ovaj problem?
Izvršni direktor kompanije Ričard Ju je rekao da korisnici mogu da koriste Hauwei zamenu za Google Play Store pod imenom AppGallery koja ima preko 45.000 aplikacija i 390 miliona aktivnih korisnika.
To su velike cifre, ali AppGallery nije Play Store po broju aplikacija, ili korisnika. Barem ne još.
Huawei telefoni sada dolaze sa kompanijinim sopstvenim web brauzerom, porukama, pozivima, kalendarom, galerijom i drugim ključnim aplikacijama.
Međutim, fali im pristojna aplikacija za mape, prevodilac i još neke stvari na koje su korisnici u Evropi navikli.
Privlačenje developera i korisnika
Kako bi kompenzovao trenutne nedostatke, Hauwei finansira dodatni razvoj ključnih aplikacija za svoju platformu u vrednosti od milijardu dolara.
Huawei HMS platforma developerima daje sve potrebne alate da pokrenu svoje aplikacije.
Pritom, kompanija tvrdi da će aplikacije na ovoj platformi raditi brže.
Ipak, čak je i Amazon imao problema da se takmiči sa Googleom.
Samim tim, pred Huaweijem je dugačak i ozbiljan put jer će korisnici u početku mnoge stvari sada sami morati da rade, stvari na koje su navikli da im telefon odmah omogućava.
(Telegraf.rs)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
braka
Predinstaliram šta god mi je volja, tako da u stvari i nema razlike.
Podelite komentar
SS
Већ су људи успели да инсталирају Гугл апликације на тај телефон, без бриге...
Podelite komentar